Partnerzy portalu

Stopień wodny Krapkowice – niezawodne rury PE na modernizacji śluzy

Opublikowano: 17-01-2023 Źródło: źródło zewnętrzne

Na stopniu wodnym Krapkowice trwa modernizacja śluzy i sterowni oraz przebudowa awanportów. Uponor Infra dostarczyła na tą budowę rury polietylenowe Weholite DN2000 SN8 a także studzienki, łuki segmentowe i kształtki specjalne.


Fot. Uponor Infra Fot. Uponor Infra

Celem inwestycji „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice wraz z przebudową awanportów” realizowanej przez PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach jest poprawa i zapewnienie żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Inwestycja obejmuje budowę nowej komory śluzy o długości 190 m i szerokości 12 m wraz z wyposażeniem. W ramach robót budowlanych zostanie przebudowana istniejąca komora pociągowa, co zagwarantuje ciągłość i bezpieczeństwo żeglugi, a szlak wodny z III klasy zostanie podniesiony do V klasy żeglowności. Powstanie także przepust syfonowy dla rzeki Sonia pod awanportami głównymi śluz do odprowadzania wody z pobliskiego polderu. Układ ten podniesie poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Koszt budowy nowej śluzy Krapkowice to ponad 219 mln zł, z czego większa część pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Fot. Uponor Infra Fot. Uponor Infra

Inwestycje hydrotechniczne to skomplikowane i zaawansowane przedsięwzięcia inżynieryjnie, prowadzone w trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Dlatego tak ważne jest by do ich realizacji wybierać doświadczonych wykonawców oraz sprawdzone materiały. W przypadku tej inwestycji wykonawcą robót jest POM Krapkowice, a dostawcą materiałów do budowy podwójnej nitki przepustu syfonowego Uponor Infra – firma z ponad 70-letnim doświadczeniem w produkcji systemów rurowych z PE i PP. Uponor Infra znana jest z realizacji technicznie zaawansowanych projektów inżynieryjnych. Brała udział w wielu prestiżowych inwestycjach, nierzadko rekordowych pod względem parametrów zastosowanych rur. Dla inwestycji w Krapkowicach firma dostarczyła rury Weholite PE100 DN2000 SN8 o długości 186,4 m, a także wielogabarytowe kształtki specjalne i łuki segmentowe.

Rurociągi polietylenowe są całkowicie odporne na korozję, zarastanie i czynniki chemiczne w tym na zmienne pH wody i gruntu. Lekkie elementy łatwo rozładować i zamontować. Dzięki swojej elastyczności i doskonałej współpracy z gruntem są odporne na oddziaływanie terenu, dlatego mogą być stosowane w trudnych warunkach gruntowo-wodnych, a także na obszarach zalewowych i obszarach szkód górniczych do IV kategorii włącznie. Znakomite właściwości materiałowe rur polietylenowych oraz montaż elementów metodą spawania ekstruzyjnego to gwarancja 100-procentowej szczelności układu i przenoszenie wszystkich sił osiowych. Metoda zapewnia jednorodne połączenie, pełną kontrolę i wysoki zapas bezpieczeństwa w przypadku trudnych warunków pracy. W efekcie żywotność rurociągów przekracza nawet 100 lat.

Fot. Uponor Infra Fot. Uponor Infra

Podwójna nitka przepustu syfonowego została zainstalowana pod dnem Odry metodą wykopu otwartego. Połączenie odcinków rurociągu wykonała grupa serwisowa Uponor Infra za pomocą automatycznej maszyny do spawania ekstruzyjnego WL-3000. Zakres prac związanych z przepustem syfonowym obejmował wykonanie ścianek szczelnych, wykopy w grodzy, wykonanie podbudowy, ułożenie rurociągów wraz ze studniami oraz wykonanie przyczółka wlotowego do przepustu i wylotu przepustu.

Fot. Uponor Infra Fot. Uponor Infra

Zakończenie inwestycji na stopniu wodnym Krapkowice zaplanowano na III kwartał 2023 r.

Galeria zdjęć z inwestycji w Krapkowicach

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia