W ramach inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczyna się odbudowa plaż w rejonie Gdyni i gminy Kosakowo. Jako pierwsze piaskiem zostaną zasilone fragmentów brzegi w Babich Dołach i Mechelinkach, w później w Rewie. Materiał pochodzi z budowy toru wodnego do Portu Gdynia.
Refulacja plaży w Babich Dołach. Fot. mat. prasowe PRCIP
- Łącznie 650 tys. m3 piasku zostanie wbudowane w brzeg morski
- Ma to wzmocnić plaże przed erozją
- Cały odcinek ma 6 km długości, po raz pierwszy dojdzie to do refulacji
- Powstanie plaża o szerokości 70 m
Pierwsze zasilanie piaskiem plaż w rejonie Gdyni i gminy Kosakowo
Zasilenie piaskiem, czyli prace refulacyjne, na najczęściej uczęszczanych plażach i odcinkach, gdzie plaż nie ma, powinno zakończyć się przed wakacjami. Postęp robót jest jednak uzależniony od warunków pogodowych.
Łączna kubatura robót czerpalnych w ramach modernizacji toru wodnego do gdyńskiego portu wynosi 3,5 mln m3, z czego około 650 tys. m3 zostanie wbudowane w brzeg morski w celu jego wzmocnienia przed erozją. Odcinek linii brzegowej o długości około 6 km, wskazany w ramach tego projektu, zostanie poddany refulacji po raz pierwszy w historii. Wymaga on ochrony z uwagi na silną erozję, a w przypadku Rewy, również zagrożenie powodziowe – powiedział Robert Mokrzycki, główny inspektor ochrony wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni.
Charlock – prace czerpalne. Fot. mat. prasowe PRCIP
Refulacja powinna zakończyć się przed wakacjami
Ze względu na uwarunkowania środowiskowe prace na linii brzegowej Babich Dołów podzielono na dwa etapy. Pierwszy dotyczy odcinka o długości 600 m od torpedowni w kierunku Oksywia. Zasilanie potrwa do końca lutego. Od czerwca rozpocznie się refulacja na pozostałych częściach, gdzie plaż nie ma lub są szczątkowe. Łącznie brzeg w rejonie Babich Dołów będzie wzmocniony 400 tys. m3 piasku, powstanie plaża o szerokości 70 m. Aktualnie ma ona 5–10 m, miejscami nie ma jej wcale. W Mechelinkach roboty rozpoczną się w lutym, a w Rewie na przełomie maja i czerwca.
Prace kafarowe – główka północna. Fot. mat. prasowe PRCIP
Tor wodny do Portu Gdynia będzie liczyć 3,7 km
Prace główne toczą się na torze podejściowym do Portu Gdynia. Tor wodny po zakończeniu prac na długości 3,7 km będzie miał szerokość w dnie 280 m i głębokość 17 m. Przebudowie i rozbudowie ulegnie również wejście główne do Portu. Wzdłuż głowic falochronu Głównego Wschodniego w części południowej i wschodniej, po obydwu jego stronach oraz od czoła, wbita zostanie stalowa ścianka szczelna, co pozwoli na pogłębienie toru do 17 m i poszerzenie wejścia głównego do Portu Gdynia. W ramach inwestycji wykonane zostanie nowe oraz przebudowane istniejące oznakowanie nawigacyjne na torze podejściowym i w wejściu do portu – poinformowała Joanna Bartkowiak, zastępca naczelnika wydziału realizacji inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni.
Świdrak – oczyszczanie dna w linii wbicia ścianki. Fot. mat. prasowe PRCIP
Trzy etapy dużej inwestycji
To jeden z trzech etapów inwestycji realizowanej wspólnie przez Urząd Morski w Gdyni i Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Dwa pozostałe prowadzi ZMPG i są to rozbudowa obrotnicy nr 2 z przebudową nabrzeża Gościnnego oraz pogłębienie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia.
Aktualnie do gdyńskiego portu mogą wchodzić statki o maksymalnym zanurzeniu 13 m i długości do 340 m. Trwające prace znacząco poprawią te parametry i wraz z dwoma pozostałymi częściami, realizowanymi przez ZMPG, wpłyną na dalsze zwiększanie atrakcyjności portu i wzrost ilości przeładowywanych w nim ładunków. Po zakończeniu będziemy mieli „trasę szybkiego ruchu” umożliwiającą zawijanie statków do 400 m długości – skomentował dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.
Wejście główne do Portu Gdynia – prace kafarowe na falochronach. Fot. mat. prasowe PRCIP
Wartość projektu wynosi niemal 127 mln zł, a dofinasowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 to kwota prawie 108 mln zł. Modernizacja toru wodnego potrwa do końca 2023 r.
Wykonawcą jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych (lider), Rohde Nielsen i Van den Herik Kust-en Oeverwerken.
Przeczytaj także: Port Szczecin – rozbudowa nabrzeży przekroczyła półmetek
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.