W szczecińskim porcie mimo zimy trwają prace przy nabrzeżach Norweskim, Czeskim i Duńskim. Zaawansowanie robót przekroczyło 54%. Inwestycja umożliwi przyjmowanie większych statków.
Port Szczecin – roboty przekroczyły półmetek. Fot. NDI
- Kanał Dębicki zostanie poszerzony do 200 m
- Zaawansowanie prac na nabrzeżu Duńskim osiągnęło 72%
- Postępują roboty przy nabrzeżach Czeskim i Norweskim
Port Szczecin – będzie nowe nabrzeże Norweskie
W ramach inwestycji powstanie nowe nabrzeże Norweskie, które przedłuży linię nabrzeża Fińskiego, gdzie znajduje się terminal kontenerowy. Dojdzie do przebudowy nabrzeży Czeskiego i Słowackiego oraz modernizacji infrastruktury technicznej na ich bezpośrednim zapleczu. Zaplanowano też budowę oczepowego nabrzeża Duńskiego (770 m długości). Zabezpieczy ono brzeg Ostrowa Grabowskiego, a w przyszłości będzie przedłużeniem Norweskiego.
Fot. NDI
Ze 120 do 200 m zostanie poszerzony kanał Dębicki. Osiągnie głębokość techniczną 12,5 m. Wkrótce zostaną wznowione tu roboty czerpalne.
Fot. NDI
Port Szczecin – roboty na wszystkich frontach
Wykonano ponad 52% konstrukcji nabrzeża Czeskiego w ramach I etapu inwestycji (316,5 m), 44% Norweskiego i 72% Duńskiego. Prowadzona jest budowa obwałowań na wyspie Ostrów Mieleński. Jest już 205 z 292 kontenerów (70,2%).
Fot. NDI
Zrealizowano roboty kafarowe związane z pogrążaniem ścianki kombinowanej od strony odwodnej, pogrążono pale od strony odlądowej i wykonano kotwy na długości 316,5 m nabrzeża Czeskiego. Na Norweskim zakończono roboty kafarowe przy pogrążaniu grodzic ścianki szczelnej, gotowe są kotwy mikropalowe oraz pale CFA na całej długości. Umocniono też plac składowy. Także na nabrzeżu Duńskim (770 m) zainstalowano grodzice ścianki szczelnej i kotwy mikropalowe.
Fot. NDI
Wymieniono linię odbojową nabrzeża Fińskiego. Powstała platforma robocza pod obwałowania na wyspie Ostrów Mieleński. Tego typu prace wykonano w 70%. Powstanie też tor poddźwigowy i kolejowy na nabrzeżu Czeskim.
Port Szczecin – nowoczesny sprzęt na budowie
Na budowie wykorzystywany jest taki sprzęt, jak kafar, wibromłoty, kotwiarka, wozidła, pogłębiarka, palownica, a także pontony i pchacze.
Fot. NDI
Inwestycja ma poprawić dostęp do Portu Szczecin w rejonie kanału Dębickiego. Aktualnie drobnicowe nabrzeża Czeskie i Słowackie są wykorzystywane najintensywniej. Modernizacja pozwoli tam obsługiwać największe statki.
Inwestorem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a wykonawcą konsorcjum firm NDI sp. z o.o. oraz NDI Sopot S.A.
Fot. NDI
Wartość robót to 343,1 mln zł brutto. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Wody Polskie: koniec modernizacji wałów w Małopolsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.