Partnerzy portalu

Mazowsze. Obwodnica gotowa. Wykonano nasypy i przejścia bezwykopowe

Opublikowano: 06-02-2023 Źródło: mazovia.pl, Strabag

Oddano do użytku obwodnicę Grodziska Mazowieckiego. Budowa pochłonęła 163 mln zł, z czego 117 mln zł stanowiło wsparcie unijne, 28 mln zł pochodziło z budżetu woj. mazowieckiego, a 17 mln to środki centralne.


Obwodnica Grodziska Mazowieckiego. Fot. Strabag Obwodnica Grodziska Mazowieckiego. Fot. Strabag
  • Obwodnica Grodziska Mazowieckiego powstała w nowym śladzie DW579
  • Budowę prowadzono pod nadzorem archeologicznym
  • Pod linię kolejową przeniesiono długi na 378 m odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia

Zachodnia obwodnica Grodziska Mazowieckiego ma 7,5 km długości. To droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu o nawierzchni bitumicznej i obustronnym poboczem. Biegnie od węzła Grodzisk Mazowiecki na autostradzie A2 do trasy wojewódzkiej nr 579 na terenie Kałęczyna. Obwodnicę poprowadzono trzema obiektami mostowymi: nad drogą w pobliżu węzła autostradowego, nad torami kolejowymi oraz przez rzekę Mrowną (uważana jest za najpiękniejszą rzekę Zachodniego Mazowsza).

Przewiert na budowie obwodnicy Grodziska Mazowieckiego

Fot. Strabag Fot. Strabag

Obwodnica posiada kompleksowe odwodnienie (14 zbiorników retencyjnych z systemem podczyszczania wód opadowych), wyposażona jest w elementy bezpieczeństwa ruchu. Na długości 1,6 km zamontowano ekrany akustyczne. Przeprowadzono także przebudowę m.in. infrastruktury podziemnej (pod czynną linię kolejową przeniesiono długi na 378 m odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia; wykorzystano bezwykopową metodą przecisku).

Fot. Strabag Fot. Strabag

Poza tym, z uwagi na fakt, że obwodnica biegnie przez tereny podmokłe i „trudne” geologicznie, jak poinformowano, wykorzystano nowatorskie metody wzmocnienia podłoża przez budowę nasypów obciążeniowych, które powstały w miejscowościach Natolin, Kozery i Chlebnia.

Obwodnica Grodziska Mazowieckiego przed terminem

Budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego prowadzono pod nadzorem archeologicznym (natknięto się m.in. na średniowieczną studnię, pozostałości dymarek, neolityczną broń oraz biżuterię).

Obwodnica Grodziska Mazowieckiego powstała w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 579.

Generalnym wykonawcą była firma Strabag. Umowę podpisano 27 sierpnia 2020 r., a pierwsze prace rozpoczęto się w II połowie września tego samego roku. Roboty zakończono miesiąc przed terminem.

Przeczytaj także: Kto zbuduje 76 km drogi ekspresowej S74?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!