Integracja ludzi nauki, wykonawców robót czy dostawców materiałów technologii i sprzętu, wymiana ich doświadczeń oraz stworzenie możliwości pogłębiania wiedzy to klucz do rozwoju każdej dziedziny budownictwa. Taki właśnie jest cel Zimowej Szkoły Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, czyli cyklicznego wydarzenia, które organizowane jest od 1974 r. W tym roku Szkoła odbędzie się w dniach 20–23 marca w Karpaczu.
Fot. themanofsteel/Adobe Stock
XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii zorganizowana zostanie pod patronatem prof. dr hab. inż. Arkadiusza Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie podzielono na sześć sesji tematycznych:
- Budowa tuneli – projektowanie i wykonawstwo
- Aktualne problemy górnictwa
- OUOW Żelazny Most – interdyscyplinarne wyzwanie geoinżynierii
- Praktyczne problemy geoinżynierii i górnictwa
- Zagadnienia teoretyczne w geoinżynierii i górnictwie
- Interdyscyplinarne aspekty inżynierii geotechnicznej.
Głos zabiorą eksperci reprezentujący kilka stron procesu inwestycyjnego. Już w tym roku, na przełomie maja i czerwca, oddany do użytku zostanie podwodny tunel w Świnoujściu. O tym, jak skomplikowanym zadaniem była kończącą się inwestycja, z punktu widzenia zamawiającego opowie Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. W swoim wystąpieniu skupi się na problemach i wyzwaniach podczas realizacji tego wyczekiwanego przez wiele lat przedsięwzięcia.
Warto przy tym podkreślić, że tunele powstają obecnie w ramach budowy dróg ekspresowych S3 Bolków–Kamienna Góra oraz S1 Przybędza–Milówka, a w tym roku powinno rozpocząć się drążenie obiektu w ciągu drogi S19 Rzeszów–Babica. Poza tym, w planach GDDKiA są jeszcze dwa tunele na Podkarpaciu (także S19), a w dalszej perspektywie - od trzech do pięciu w Małopolsce (S7 Kraków–Myślenice).
Projektanci i wykonawcy tuneli na południu Polski muszą być przygotowani na radzenie sobie z warunkami, uważanego za „trudny”, fliszu karpackiego. Tunelowania w tego rodzaju fliszu, w kontekście faktów i mitów, będzie dotyczyć referat przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej, czyli prof. dr. hab. inż. Marka Cały, prof. dr. hab. inż. Antoniego Tajdusia oraz dr inż. Agnieszki Stopkowicz. W wystąpieniu na pewno nie zabraknie także wątków dotyczących niedawno otwartego tunelu pod Luboniem Małym (S7-zakopianka).
W trakcie obrad Szkoły głos zabiorą także inni naukowcy AGH: dr hab. inż. Piotr Małkowski oraz dr hab. inż. Zbigniew Niedbalski wyjaśnią znaczenie stałej mi warunku wytrzymałościowego Hoeka-Browna, zmienność i metody jej wyznaczania.
W Polsce znajduje się największy w Europie oraz jeden z największych na świecie zbiorników składowania odpadów poflotacyjnych. Budowa należącego do spółki KGHM Polska Miedź obiektu o nazwie Żelazny Most to, z czym zgadzają się eksperci, jedno z największych wyzwań współczesnej geotechniki. A na czym konkretnie ono polegało? O tym opowie prof. dr hab. inż. Waldemar Świdziński, dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
W ramach tegorocznej Szkoły wystąpi także m.in. dr inż. Marek Kawa z Politechniki Wrocławskiej, mówiąc o probabilistycznej analizie konstrukcji geotechnicznych w gruntach anizotropowych.
Wszystkie szczegóły nt. wydarzenia dostępne są na STRONIE SZKOŁY Patronat medialny objął m.in. kwartalnik „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele" oraz portal inzynieria.com.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.