XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii zorganizowana zostanie pod patronatem prof. dr hab. inż. Arkadiusza Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie podzielono na sześć sesji tematycznych: 

  • Budowa tuneli – projektowanie i wykonawstwo
  • Aktualne problemy górnictwa
  • OUOW Żelazny Most – interdyscyplinarne wyzwanie geoinżynierii
  • Praktyczne problemy geoinżynierii i górnictwa
  • Zagadnienia teoretyczne w geoinżynierii i górnictwie
  • Interdyscyplinarne aspekty inżynierii geotechnicznej.

Głos zabiorą eksperci reprezentujący kilka stron procesu inwestycyjnego. Już w tym roku, na przełomie maja i czerwca, oddany do użytku zostanie podwodny tunel w Świnoujściu. O tym, jak skomplikowanym zadaniem była kończącą się inwestycja, z punktu widzenia zamawiającego opowie Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. W swoim wystąpieniu skupi się na problemach i wyzwaniach podczas realizacji tego wyczekiwanego przez wiele lat przedsięwzięcia.

Warto przy tym podkreślić, że tunele powstają obecnie w ramach budowy dróg ekspresowych S3 Bolków–Kamienna Góra oraz S1 Przybędza–Milówka, a w tym roku powinno rozpocząć się drążenie obiektu w ciągu drogi S19 Rzeszów–Babica. Poza tym, w planach GDDKiA są jeszcze dwa tunele na Podkarpaciu (także S19), a w dalszej perspektywie - od trzech do pięciu w Małopolsce (S7 Kraków–Myślenice).

Projektanci i wykonawcy tuneli na południu Polski muszą być przygotowani na radzenie sobie z warunkami, uważanego za „trudny”, fliszu karpackiego. Tunelowania w tego rodzaju fliszu, w kontekście faktów i mitów, będzie dotyczyć referat przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej, czyli prof. dr. hab. inż. Marka Cały, prof. dr. hab. inż. Antoniego Tajdusia oraz dr inż. Agnieszki Stopkowicz. W wystąpieniu na pewno nie zabraknie także wątków dotyczących niedawno otwartego tunelu pod Luboniem Małym (S7-zakopianka).

W trakcie obrad Szkoły głos zabiorą także inni naukowcy AGH: dr hab. inż. Piotr Małkowski oraz dr hab. inż. Zbigniew Niedbalski wyjaśnią znaczenie stałej mi warunku wytrzymałościowego Hoeka-Browna, zmienność i metody jej wyznaczania.

W Polsce znajduje się największy w Europie oraz jeden z największych na świecie zbiorników składowania odpadów poflotacyjnych. Budowa należącego do spółki KGHM Polska Miedź obiektu o nazwie Żelazny Most to, z czym zgadzają się eksperci, jedno z największych wyzwań współczesnej geotechniki. A na czym konkretnie ono polegało? O tym opowie prof. dr hab. inż. Waldemar Świdziński, dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

W ramach tegorocznej Szkoły wystąpi także m.in. dr inż. Marek Kawa z Politechniki Wrocławskiej, mówiąc o probabilistycznej analizie konstrukcji geotechnicznych w gruntach anizotropowych.

Wszystkie szczegóły nt. wydarzenia dostępne są na STRONIE SZKOŁY  Patronat medialny objął m.in. kwartalnik „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele" oraz portal inzynieria.com.