• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Słynna Droga Stu Zakrętów zamknięta. Awaria muru i nasypu

Opublikowano: 01-03-2023 Źródło: DSDiK, Gazeta Wrocławska, duszniki.com.pl

Słynna dolnośląska Droga Stu Zakrętów została zamknięta. Powodem jest awaria muru oporowego i pogarszający się stan nasypu spowodowany roztopami.


Droga Stu Zakrętów. Fot. DSDiK Droga Stu Zakrętów. Fot. DSDiK

Droga Stu Zakrętów to część trasy wojewódzkiej numer 387, łączy Radków z Kudową-Zdrój. Została całkowicie zamknięta na odcinku Kamieniołom–skręt do Pasterki.

Dolnośląska Służby Dróg i Kolei (DSDiK) zleciła wykonanie planu funkcjonalno-użytkowego. W toku są również badania geologiczne, które mają dać nam wiedzę, m.in. jak w tej chwili wygląda struktura zbocza, jak ułożyły się cieki wodne i w jakim stanie jest konstrukcja drogi. Wyniki badań pozwolą wykonać projekt techniczny, zapewniający trwałość prac remontowych – powiedział „Gazecie Wrocławskiej” Leszek Loch, dyrektor naczelny DSDiK, wyjaśniając, że uszkodzenia muru oporowego i nasypu są znaczące.

Kolejnym krokiem po otrzymaniu całej dokumentacji będzie ogłoszenie przetargu w formule „projektuj i buduj”. Zarządca drogi zakłada, że roboty budowlane rozpoczną na przełomie II i III kwartału tego roku. Potrwać mają do jesieni.

W związku z zamknięciem Drogi Stu Zakrętów wprowadzono objazdy. Z uwagi na zagrożenie zrezygnowano nawet z ruchu wahadłowego.

Droga Stu Zakrętów MAPA OBJAZDÓW

Źródło: DSDiK Źródło: DSDiK

Droga Stu Zakrętów (inaczej Szosa Stu Zakrętów) łączy miejscowości Kotliny Kłodzkiej, Radków i Kudowę-Zdrój. Od Radkowa wspina się obok Filarów Skalnych, mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie do leżącego u stóp Szczelińca Wielkiego – Karłowa, dalej biegnie w otoczeniu Fortu Karola, osiągając najwyższy punkt – Lisią Przełęcz. Końcowy odcinek stanowi zjazd z wieloma zakrętami i serpentynami do uzdrowiska Kudowa-Zdrój.

Droga Stu Zakrętów w liczbach

  • Długość – 23 km
  • Deniwelacja – 400 m
  • Najwyższy punkt – Lisia Przełęcz, powyżej 780 m n.p.m.
  • Lata budowy: 1867–1870.

Przeczytaj także. Warszawa: podczas rozbiórki wiaduktu doszło do awarii [ZDJĘCIA]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia