Inwestycja rzeszowskich Wód Polskich poprawiła warunki retencjonowania wody w Zbiorniku Rzeszów. Jego pojemność zwiększyła się dwukrotnie i aktualnie wynosi 1,2 mln m sześc.
Stopień wodny na Wisłoku w Rzeszowie. Fot. Wody Polskie
Prace na rzeszowskim zbiorniku wodnym na Wisłoku rozpoczęto w październiku 2019 r., a zakończono w grudniu 2022 r. Zakres robót wymagał przeniesienia do innych akwenów znajdującej się pod ochroną kotewki orzech wodny. Zakotwiczono barkę lęgową dla ptaków, wypełnioną żwirem i piaskiem.
Zadanie realizowano w dwóch etapach. Pierwszy obejmował teren o długości 1,1 km od stopnia wodnego w górę Wisłoka, drugi – 3 km na obszarze Natura 2000. Łącznie wydobyto 680 tys. m3 namułów z 15 ha powierzchni czaszy zbiornika wodnego. Do usunięcia zalegających osadów posłużyła koparka wieloczerpakowa, refulery (pływające pompy wodne wydobywające osad z dna zbiornika) i koparki z osprzętem łyżkowym umiejscowione na pontonach.
System taśmociągów i rurociągów transportował osady na brzeg. Potem przewożono go ciężarówkami do Siedlisk w gminie Lubenia. Odmulanie było prowadzone pod nadzorem przyrodniczym, zasady wykonywania robót określił ustalił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
W wyniku inwestycji wzrósł poziom ochrony przeciwpowodziowej Rzeszowa i dostępność do zasobów wody pitnej (ujęcie wody znajduje się w pobliskiej Zwięczycy).
Inwestycja pochłonęła 70,5 mln zł, była dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (42 mln zł). Przez pięć lat będzie prowadzony monitoring zbiornika.
Przeczytaj także: Rozwój drogi wodnej na Odrze. Kluczowy etap przebudowy śluzy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.