• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków – opaska brzegowa Serafy ma 2 km. Bieżanów lepiej chroniony

Opublikowano: 10-07-2023 Źródło: PGW Wody Polskie

Zakończono prace na rzece Serafie w krakowskim Bieżanowie. PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie z miejskim samorządem wzmacniają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców tego obszaru. Powstała winylowa ściana chroniąca przed zalewaniem i podtopieniami.


Grodzice winylowe na brzegach Serafy. Fot. Wody Polskie Grodzice winylowe na brzegach Serafy. Fot. Wody Polskie
  • Łączna długość grodzic winylowych ma 2 km
  • Wysokość wynosi od 0,5 do 1 m
  • Powstaje kaskada pięciu zbiorników retencyjnych

Współpraca po wezbraniu Serafy w 2021 r.

Do współpracy Wód Polskich z samorządem Krakowa doszło po wezbraniu Serafy w 2021 r. Zadania zabezpieczające dolinę rzeki polegały na wykonaniu muru z grodzic winylowych na prawym brzegu na odcinku w rejonie osiedla Złocień i odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów. Pierwsze przedsięwzięcie zrealizowały Wody Polskie za 2 mln zł, drugie miasto za 10 mln zł.

Grodzice zwiększyły pojemność koryta rzeki

Wysokość grodzic wynosi od 0,5 do 1 m, a łączna długość ścian winylowych ma ponad 2 km (po 1 km na obu brzegach). Koryto Serafy dostosowano do warunków przepływu i zagospodarowania przyległych terenów. Jego parametry skorygowano w taki sposób, by odcinkowo osiągnąć zwiększenie pojemności. Podniesienie i wyrównanie rzędnych opasek brzegowych za pomocą grodzic winylowych umożliwiło osiągnięcie odpowiednich parametrów hydraulicznych koryta zapewniających bezpieczny spływ wód wezbraniowych. To kolejny etap udowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Bieżanowa.


Pięć zbiorników retencyjnych ochroni przed powodzią

W ramach kolejnych prac powstaje pięć zbiorników przeciwpowodziowych w formie kaskady. Dwa na Serafie i trzy na potoku Malinówka. Będą zabezpieczeniem przeciwpowodziowym obszaru o powierzchni 16,5 tys. ha. Ich sumaryczna pojemność wyniesie prawie 400 tys. m3. Ochronią mieszkańców Krakowa i Wieliczki.

Aktualnie pojemność zbiorników retencyjnych Malinówka 1, Malinówka 2, Serafa 2 i istniejącego od 2015 r. zbiornika Bieżanów wynosi łącznie 336 tys. m3 (78% docelowej). Już to wystarczy do zatrzymania wody powodziowej występującą raz na 100 lat.

Grodzice winylowe na brzegach Serafy. Fot. Wody Polskie Grodzice winylowe na brzegach Serafy. Fot. Wody Polskie

Rzeka w terenach zurbanizowanych

Serafa w Krakowie płynie przez terenu o gęstej zabudowie. Przy coraz częstszych gwałtownych ulewach uszczelniona w wyniku rozwoju miasta dolina rzeki nie jest w stanie pomieścić szybko spływających wód opadowych. Powoduje to zalewanie i podtapianie sąsiadujących obszarów, dochodzi do uszkodzeń skarp brzegowych i budowli regulacyjnych. Wcześniejsze działania utrzymaniowe nie zmniejszały zagrożenia powodziowego.

Test sprawności zabezpieczeń

Zbiorniki retencyjne spełniły swoją rolę w maju podczas nocnej ulewy. Woda wystąpiła z koryta, ale wypełniła tylko kanały dolotowe, nie spowodowała piętrzenia na Malinówce 1 oraz Serafie 2. Przepływające ilości deszczówki mieściły się w przekrojach upustów dennych urządzeń przelewowo-upustowych. Piętrzenie nastąpiło w zbiorniku Malinówka 2, który zatrzymał część wód opadowych na kilka godzin.

Przeczytaj także: Pomorze – prace przeciwpowodziowe i renaturyzacja w Dolinie Łupawy

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia