Partnerzy portalu

Odra – odbudowa ostróg między dwoma województwami

Opublikowano: 18-07-2023 Źródło: Wody Polskie

Wody Polskie zakończyły odbudowę 341 ostróg znajdujących się na liczącym 113 km długości odcinku Odry. W ramach zadania usunięto także 11 przemiałów, czyli formacji dennych na rzece swobodnie płynącej.


Ostrogi na Odrze. Fot. Wody Polskie Ostrogi na Odrze. Fot. Wody Polskie

Prace prowadzono na odcinku Odry od Ścinawy w woj. dolnośląskim do ujścia Nysy Łużyckiej w woj. lubuskim, w gminach: Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Gubin, Cybinka, Czerwieńsk, Sulechów, Zielona Góra, Trzebiechów, Zabór, Bojadł.

Do odbudowy ostróg wykorzystano kamień i faszynę, czyli materiały przyjazne środowisku. Wody Polskie poinformowały, że podstawowym celem inwestycji było dostosowanie stanu technicznego i geometrii konstrukcji elementów koryta rzeki Odry do wymagań drogi wodnej III klasy.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Dzięki odbudowie najbardziej zniszczonych ostróg i usunięciu przemiałów zminimalizowane zostanie erozyjne oddziaływanie nurtu na brzegi rzeki. Poza tym poprawią się warunki żeglugowe oraz nawigacyjne poprzez zwiększenie średnich głębokości.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Inwestycja pochłonęła 169 mln zł, była współfinansowana z kredytu Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) oraz środków budżetu państwa.

Pierwszy etap zakończono w 2015 r.: na odcinku Odry o długości 97 km między Brzegiem Dolnym a Bytomiem Odrzańskim zmodernizowano wtedy 80 ostróg i usunięto sześć przemiałów.

Przeczytaj także: Opole – polder Żelazna będzie gotowy w tym roku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia