Kończy się remont jazu w Augustowie w woj. podlaskim. Do wykonania została już tylko tzw. kosmetyka. Białostocki oddział Wód Polskich informuje, że odnowiony jaz będzie chronić miasto przed podtopieniami oraz umożliwi właściwą regulację poziomów wód w jeziorze Necko, co przyczyni się do przeciwdziałania skutkom suszy. Budowla tworzy rezerwę retencyjną do zasilania części Kanału Augustowskiego.
Fot Wody Polskie
Kanał Augustowski
Ma 103 km długości, z czego 82 km znajdują się w Polsce, a resztę stanowi odcinek białoruski. Budowa rozpoczęła się w 1824 r. Przerwał ją wybuch powstania listopadowego. Roboty ukończono w 1838 r., a kanał otwarto w 1839 r. Przy budowie pracowało 5–7 tys. osób. Wykonano 40 km przekopów, wybudowano 18 śluz oraz 23 jazy. Obecnie zabytkowa droga wodna wymaga wielu inwestycji służących utrzymaniu samego kanału, jak i budowli.
Opisywany żelbetowy jaz odbudowano w 1948 r. po wcześniejszym zniszczeniu. Ma pięć przęseł, a jego całkowita szerokość wynosi 18,5 m.
Remont jazu na Kanale Augustowskim. Co zrobiono?
Umowę z wykonawcą kończącego się remontu podpisano w kwietniu 2023 r. Zadanie polegało na:
- wymianie zamknięć głównych jazu i zasuw,
- odnowie konstrukcji obiektu i jego elementów betonowych.
Poza tym przewidziano odbudowę pomostu i oczepów roboczych, budowę schodów zejściowych na skarpach, wykonanie ubezpieczenia skarp z płyt betonowych i drenażu pod płytami.
Fot. Wody Polskie
Celem inwestycji jest przywrócenie budowli pełnej sprawności technicznej i zapewnienie właściwego sterowania jazem Augustów, który reguluje dopływ z jeziora Necko do jeziora Sajno, a piętrzona woda staje się rezerwę retencyjną służącą do zasilania odcinka kanału Augustów–Dębowo. W ten sposób jaz chroni miasto przed podtopieniami.
Przeczytaj także: Łódzkie – modernizacja zbiornika Jeziorsko. Ważny jaz wyremontowany
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.