Zakończono remont jazu zrealizowany w ramach modernizacji zbiornika Jeziorsko (woj. łódzkie). Efektem inwestycji PGW Wód Polskich jest poprawa ochrony przeciwpowodziowej w dolinie środkowej Warty.
Jaz na zaporze zbiornika wodnego Jeziorsko. Fot. Wody Polskie
Sztuczny zbiornik wodny Jeziorsko w regionie wodnym Warty jest użytkowany od 40 lat. Przechwytuje nadmiar wody podczas wezbrań, w okresach suszy jest jej rezerwuarem. W ramach modernizacji wyremontowano czoło zapory i przeprowadzono kompleksowy remont jazu przelewowo-upustowego znajdującego się w środkowej części zapory czołowej zbiornika. Unowocześniono jego część hydrauliczną: zamontowano nowe pompy, elementy regulujące ciśnienie oraz wzmocnione przewody hydrauliczne. Zadaniem budowli jest regulacja przepływu wody. Działania inwestycyjne obejmowały zakres hydrotechniczny, hydrauliczny, elektryczny i mechaniczny.
Źródło: Wody Polskie
Sprawna praca jazu pozwala na retencjonowanie wody w zbiorniku Jeziorsko i podnosi poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Część zbiornika jest rezerwatem przyrody. Podczas robót zrealizowano też przebudowę ponad 2-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej prowadzącej do zapory w ramach inwestycji samorządu województwa łódzkiego (5,5 mln zł).
Przebudowa jazu i żelbetowego czoła zapory pochłonęła 80 mln zł, z czego na jaz przypada 24,7 mln zł. Prace prowadzono w latach 2020–2023.
Jeziorsko to zbiornik zaporowy na Warcie, ma 42,3 km2 powierzchni i 202,8 mln m3 pojemności. Jest największym akwenem i zbiornikiem retencyjnym w regionie łódzkim.
W Polsce bilans wodny jest niski. Możliwości retencjonowania wody wynoszą 4 mld m3, czyli 6,5–7% średniorocznego odpływu. Celem jest osiągnięcie średniej europejskiej, która wynosi 15%.
Przeczytaj także: Świętokrzyskie – krok do budowy zbiornika retencyjnego Bzin
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.