Plany utrzymania wód (PUW) to dokumenty planistyczne, których celem jest przygotowanie wykazu działań na śródlądowych wodach powierzchniowych, z uwzględnieniem potrzeb z zakresu ochrony przed powodzią oraz konieczności osiągnięcia celów środowiskowych i ochrony wód.

W dokumentacji wskazuje się odcinki, w obrębie których występują zagrożenia. Zawiera także m.in. uzasadnienie konieczności realizacji danych działań, jeżeli jest to możliwe – także szacunkową analizę kosztów i korzyści.


Obecnie obowiązujące plany przyjęto w 2016 r. w drodze aktu prawa miejscowego przez dyrektorów ówczesnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej (Wody Polskie istnieją od 1 stycznia 2018 r.). Nowe zostaną dostosowane do dokumentów strategicznych i planistycznych z zakresu gospodarki wodnej (takich jak krajowy program renaturyzacji wód powierzchniowych, plany gospodarowania wodami, plany przeciwdziałania skutkom suszy) oraz do aktualnych ocen jednolitych części wód powierzchniowych.

Umowa zakłada, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy powstanie 11 projektów dokumentów w podziale na regiony wodne, a w trakcie kolejnych dziewięciu przeprowadzona zostanie strategiczna ocena oddziaływania na środowisko. Przyjęcie PUW przez wojewodów w drodze aktu prawa miejscowego nastąpić powinno najpóźniej listopadzie 2025 r.

Wody Polskie zapewniły, że każdy projekt będzie omawiany ze społeczeństwem. Mateusz Balcerowicz, wiceprezes ds. ochrony przed powodzią i suszą, konsultacje społeczne nazwał kluczowymi.

Przeczytaj także: Ile zapłacimy za wodę i ścieki? Wody Polskie gotowe do rozmów