Ministerstwo Infrastruktury rozmawia z Bankiem Światowym na temat nowego 10-letniego programu z zakresu gospodarki wodnej. Szacunkowa jego wartość to 1,5 mld euro, a resort chce, by wśród zadań znalazło się oczyszczenie Kanału Gliwickiego.
Kanał Gliwicki. Fot. Mateusz/Adobe Stock
- Kanał Gliwicki jest częścią Odrzańskiej Drogi Wodnej
- Ma ponad 40 km długości
- W lipcu 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o rewitalizacji Odry
W ostatnim czasie ponownie mamy do czynienia z zakwitem złotej algi na przylegającym do Kanału Gliwickiego, także zasilanym wodami rzeki Kłodnicy, zbiorniku Dzierżno Duże. Co prawda złote algi nie są szkodliwe dla człowieka, ale ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, co doprowadza do śmierci organizmów wodnych. W przypadku obecnej sytuacji do tej pory wyłowiono 12 ton śniętych ryb.
Działania kryzysowe prowadzone są od 3 sierpnia. Przepływ wody ze zbiornika do Kanału Gliwickiego został maksymalnie ograniczony. Ustawiono biostabilizatory. Wprowadzono zakaz korzystania z akwenu oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (śluza Rudziniec–śluza Dzierżno), który obowiązuje do 19 sierpnia. Sytuacja jest stale monitorowana, próbki wody są regularnie pobierane i analizowane.
9 sierpnia wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski poinformował, że wstępnie do do agendy negocjacyjnej z Bankiem Światowym wpisano kwestię oczyszczenia Kanału Gliwickiego. Jeżeli te rozmowy zakończą się sukcesem, to w przyszłym roku możemy siadać do projektowania, następnie do realizacji tego wielkiego planu oczyszczenia Kanału Gliwickiego – stwierdził wiceminister (cytat za PAP), dodając, że celem jest przywrócenie społecznych i gospodarczych funkcji kanału, jak również oddanie go środowisku naturalnemu. Kluczowym wyzwaniem będzie rozwiązanie kwestii zasolenia Odry.
W lipcu 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o rewitalizacji Odry. W przypadku woj. śląskiego największe inwestycje to modernizacja zbiornika Dzierżno Duże (350 mln zł) oraz umocnienie nabrzeży, a także usunięcie wypłyceń Kanału Gliwickiego (100 mln zł).
Kanał Gliwicki
Kanał Gliwicki ma ponad 40 km długości, jest częścią Odrzańskiej Drogi Wodnej. Od lat 30-tych XX w. łączy Górny Śląsk z Odrą. Sześć śluz na odcinku km między Gliwicami a Kędzierzynem-Koźlem zapewnia żeglugę transportową i turystyczną. Zasilany jest wodami Kłodnicy. Jego szerokość waha się od 38 m do 41 m, a głębokość wynosi do 3,5 m. Zbiornik Dzierżno Duże powstał w 1964 r. w wyrobisku po zakończonej eksploatacji piasków podsadzkowych i wprowadzeniu wód Kłodnicy. Jego powierzchnia wynosi 516 ha. Znajduje się na terenie Gliwic, Pyskowic i gminy Rudziniec, na lewym brzegu Kanału Gliwickiego.
Przeczytaj także: III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej już we wrześniu!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.