W Porcie Gdynia rozpoczyna się budowa falochronów osłonowych. Celem jest stworzenie osłoniętego od falowania akwenu i, dzięki temu, budowa portu zewnętrznego. 2 października podpisano umowę na realizację tego zadania.
Port Gdynia. Fot. Damian/Adobe Stock
Zadanie obejmuje I etap inwestycji. Docelowo powstanie 2,5 km falochronów. Umożliwią one budowę i eksploatację portu zewnętrznego, który przyjmie największe na Bałtyku statki o parametrach Baltimax. Osłonięty od fal terminal pozwoli na manewry i bezpieczny rozładunek na nabrzeżach obiektu. Poprawią się także warunki nawigacyjne na podejściu do portu wewnętrznego.
Dojdzie do rozwoju gdyńskiego portu poprzez, jak informuje Zarząd Portu Morskiego Gdynia (ZPMG), dywersyfikację kierunków handlu zagranicznego i przeniesienie korytarzy transportowych bliżej docelowych odbiorców w Polce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zwiększy się również bezpieczeństwo militarne – port ma podwójne przeznaczenie i jest największą bazą NATO w regionie.
Falochrony powstaną w formie zatapianych skrzyń żelbetowych o długości 50 m, szerokości 13,6 m oraz wysokości od 14,5 do 16,5 m. Będą one wykonywane w specjalnym doku pływającym, metodą betonowania ciągłego. Zostaną zwodowane, a betonowanie odbędzie się na wodzie. Wykonawca ma zadbać o ochronę ptaków, ryb i ssaków morskich.
Projekt pochłonie 439 mln zł, a budowa falochronów ma się zakończyć w II kwartale 2028 r. Kontrakt na realizację projektu „Budowa falochronów osłonowych, stanowiących wodną infrastrukturę dostępową do Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia, w formule zaprojektuj i wybuduj” zawarto między Urzędem Morskim w Gdyni i Zarządem Portu Morskiego Gdynia a konsorcjum firm Budimex (lider), Roverpol i Rover Maritime.
Przeczytaj także: Urząd Morski w Szczecinie. Przetarg na budowę falochronów w Darłowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.