Prace związane z przygotowaniem przetargu dotyczącego pogłębienia rzeki Elbląg tuż przed portem w Elblągu rozpoczną się na przełomie 2024 i 2025 r.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Fot. Dejan Gospodarek/Adobe Stock
- Przekop Mierzei Wiślanej ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości
- To element budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska
- Statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać trasę o 94 km krótszą niż przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Pilawską
We wrześniu 2022 r. otwarto kanał przez Mierzeję Wiślaną (1,3 km długości). To główny element budowanej drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. Cała inwestycja zawiera także roboty na rzece Elbląg oraz prace pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym.
W ramach budowy drogi wodnej pierwotnie nie zaplanowano jednak pogłębienia ostatnich 900 m rzeki Elbląg – do terminalu przeładunkowego w Porcie Elbląg. Ministerstwo Infrastruktury twierdziło, że to już zakres samorządu, a ten odpowiadał, że także tym odcinkiem powinna zająć się władza centralna. Nowe szefostwo resortu zapowiedziało jednak w marcu tego roku przekazanie 30 mln zł na prace pogłębiarskie. Ponadto zleciło Urzędowi Morskiemu w Gdyni opracowanie ekspertyz technicznych nabrzeża i wykonanie badań.
Przekop Mierzei Wiślanej i nie tylko
Te roboty pogłębiarskie, czyli etap V inwestycji, obejmują tor wodny wraz z obrotnicą na odcinku od punktu P2 (miejsce rozwidlenia rzeki Elbląg i Kanału Jagiellońskiego) do punktu Port (na wysokości mostu Unii Europejskiej). Obecnie trwają prace związane z opracowaniem dokumentacji przygotowawczej.
Jak nas informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni, przygotowane zostały już:
- raport z analizy geologicznej próbek pobranych z dna rzeki Elbląg
- raport z określenia konsystencji osadów wraz z oznaczeniem związków fosforu i azotu w osadach dennych rzeki
- karta informacyjna przedsięwzięcia
- dokumentacja projektowa.
Aktualnie trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, prowadzona jest też analiza szerokości toru możliwej do osiągnięcia. Prace związane z przygotowaniem przetargu na roboty pogłębiarskie rozpoczną się na przełomie 2024 i 2025 r.
Przekop Mierzei Wiślanej. Co jest celem?
Całe przedsięwzięcie ma dwa cele. Statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać trasę o 94 km krótszą niż przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Pilawską. Jednocześnie mają być to jednostki większe: o zanurzeniu do 4 m (obecnie około 2 m), długości 100 m, szerokości 20 m.
Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com
Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.