• Statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać trasę o 94 km krótszą
  • Obecnie z toru do Elbląga mogą korzystać jednostki o zanurzeniu do około 2 m
  • W ramach budowy drogi wodnej nie zostanie pogłębione ostatnie 900 m rzeki Elbląg

Port Elbląg ma się rozwijać

Już niemal rok temu, we wrześniu 2022 r., otwarto przekop Mierzei Wiślanej. Nowy kanał żeglugowy to główny element budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. Obecnie prowadzone są dwa kolejne etapy: roboty na rzece Elbląg oraz prace pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym.

Celem jest, by statki płynące do portu w Elblągu pokonywały trasę o 94 km krótszą niż przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Pilawską i by jednocześnie były to jednostki większe: o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.


Od roku trwa jednak spór między władzą centralną a samorządem Elbląga, ponieważ w ramach budowy drogi wodnej nie zostanie pogłębione ostatnie 900 m rzeki Elbląg – do terminala przeładunkowego w Porcie Elbląg. Ministerstwo Infrastruktury twierdziło, że to już zakres samorządu, a ten odpowiadał, że także tym odcinkiem powinna zająć się strona rządowa.


Kilka miesięcy temu padła propozycja, że Skarb Państwa, w zamian za uzyskanie większości udziałów, dokapitalizuje 100 mln zł spółkę Zarząd Portu Morskiego Elbląg. O zdanie w tym zakresie samorząd zapytał mieszkańców, ale ci odrzucili taką możliwość.

Po mniej więcej roku wymiany argumentów Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, 24 lipca zapowiedział, że Port Elbląg zostanie zmodernizowany. Prowadzimy w tej sprawie intensywne rozmowy z operatorami, którzy funkcjonują na jego obszarze, a także ze spółkami Skarbu Państwa, które w pobliżu posiadają grunty – poinformował wiceminister, dodając, że za chwilę będziemy gotowi z podpisaniem listu intencyjnego.

Port Elbląg. Kluczowe jest pogłębienie całego toru

Po kilku dniach wiceminister odniósł się także do sprawy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”,  zapowiadając i roboty pogłębiarskie, i wzmocnienie nabrzeży. Zapewnił, że prywatni właściciele nabrzeży w Porcie Elbląg otrzymają pieniądze na modernizację infrastruktury.

Gazeta cytuje także prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, który powiedział m.in., że nasz samorządowy port jest przygotowany, mamy odpowiednie nabrzeża do przyjmowania statków towarowych i pasażerskich, brakowało nam jedynie możliwości dopłynięcia do portu. Jeżeli więc rząd pogłębi tor wodny do końca, to będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze możliwości.

Witold Wróblewski dodał, iż samorząd nie jest stroną negocjacji ministerstwa z prywatnymi właścicielami nabrzeży w Porcie Elbląg. Dla nas najważniejsze jest pogłębienie toru wodnego, aby nasz port mógł się rozwijać.

Obecnie z toru do Elbląga mogą korzystać jednostki o zanurzeniu do około 2 m.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ