• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Awaria zapory w Zagórzu Śląskim. Można zaczynać naprawę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 04-12-2024 (Aktualizacja: 13-12-2024) Źródło: walbrzych.naszemiasto.pl, Tauron, inzynieria.com

26 listopada doszło do awarii jednej z zasuw za zaporze w Zagórzu Śląskim. Wystąpiła w trakcie prac konserwatorskich, które wymagają podnoszenia i opuszczania zasuw w upustach.


Zapora w Zagórzu Śląskim. Fot. sopthedrone/Adobe Stock Zapora w Zagórzu Śląskim. Fot. sopthedrone/Adobe Stock

26 listopada jedna z czterech zasuw nie wróciła na swoje miejsce. Pierwotnie prace naprawcze miały być prowadzone pod wodą, jednak zrezygnowano z tego rozwiązania z uwagi na bezpieczeństwo nurków. Ostatecznie spółka Tauron Ekoenergia, która jest właścicielem całego obiektu, podjęła decyzję o opuszczeniu lustra wody na zbiorniku do wysokości umożliwiającej dojście i naprawę zablokowanej zasuwy od strony odwodnej. Tak więc prace odbędą się „na sucho”.

11 grudnia, po obniżeniu lustra wody, zdiagnozowano przyczynę usterki. Poinformowano, że problem polegał na rozszczelnieniu się zasuwy. Wyszła ona poza swój stuletni tor wyznaczony prowadnicami, co spowodowało jej zblokowanie.

Fot. Tauron/mat. prasowe Fot. Tauron/mat. prasowe

Fot. Tauron/mat. prasowe Fot. Tauron/mat. prasowe

Na 13 grudnia przewidziano prace uszczelniające oraz próbę osadzenia zasuwy we właściwym torze. Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z przewidywaniami, 14 rozpocznie się napełnianie zbiornika, które zakończyć powinno się w drugim tygodniu stycznia 2025 r.

Przez cały czas zapewniona będzie możliwość ujmowania wody dla Wodociągów Dzierżoniowskich, gdyż najmniej nad rurociągiem głębokość wody wyniesie prawie 10 m.

Kamienna zapora w Zagórzu Śląskim ma 230 m długości i 44 m wysokości. Zbudowana została w 1917 r. na rzece Bystrzycy. Powstała z kamienia wydobywanego z okolicznych wyrobisk przed zalaniem doliny. Grubość zapory u podstawy to 29 m. Obiekt posiada 10 stałych otworów przelewowych, cztery upusty ulgi (w środkowej części korpusu) oraz dwa upusty denne.

Fot. TK_Office/Adpbe Stock Fot. TK_Office/Adpbe Stock

W wyniku budowy powstał zbiornik nazywany jeziorem Bystrzyckim (inaczej Lubachowskim, 51 ha powierzchni, 8 mln m³ pojemności). Tauron informuje, że choć zaporę i akwen zbudowano głównie w celach przeciwpowodziowych, to obecnie mają cztery funkcje, także hydrotechniczną, retencyjną (to rezerwuar wody pitnej dla Dzierżoniowa, Bielawy i okolic) oraz rekreacyjną. Z zaporą związane jest też istnienie elektrowni wodnej w Lubachowie

Zapora wodna. Co to jest?

Zapora to budowla przegradzająca dolinę rzeki i spiętrzająca wodę, z której tworzy się zbiornik. Zapory wyznaczane są zwykle tam, gdzie doliny rzek tworzą tzw. gardło. Ich wysokość i długość zależy m.in. od planowanej pojemności zbiornika, szerokości doliny oraz głębokości rzeki. Głównym elementem zapory jest korpus, a najwyższym – korona.

Co to jest tama?

Tama to budowla regulacyjna stosowana w ramach regulacji rzek w celu wytworzenia nowego brzegu oraz jego utrwalenia. Tamy mogą być podłużne (wały równoległe do brzegu w celu odsunięcia nurtu), a także poprzeczne (ostrogi regulacyjne).

Przeczytaj także: Tauron. Niekontrolowany zrzut wody. „Napływ niemożliwy do kontroli”

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia