• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Śląskie. Pale, gabiony, ściany oporowe – koniec wymagającej przebudowy

Opublikowano: 10-12-2024 Źródło: UMWŚ

Zakończono przebudowę 17,4 km drogi wojewódzkiej nr 948 w woj. śląskim. Prace prowadzono w podziale na dwa odcinki (4,5 km oraz 12,9 km), a trwały trzy lata.


Fot. UMWŚ Fot. UMWŚ

DW948 została zmodernizowana na fragmencie od skrzyżowania z drogą krajową nr 52 w Kobiernicach do połączenia z DW946 w Żywcu. Biegnie tędy m.in. wzdłuż linii brzegowej Soły oraz zbiorników wodnych utworzonych przez zapory w Międzybrodziu Bialskim i Tresnej. To także teren aktywny osuwiskowo.

Fot. UMWŚ Fot. UMWŚ

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor powiedział, że ogromne wyzwanie stanowiły roboty w warunkach występowania gruntów skalistych oraz na obszarach, gdzie występują masowe ruchy ziemi. Miejscami wymagało to zastosowania całego spektrum specjalistycznych rozwiązań.

Fot. UMWŚ Fot. UMWŚ

Konieczne było wykonanie drenów stokowych, pozwalających na ujęcie infiltrujących wód opadowych napierających na korpus drogowy od strony zbocza, umocnienie skarp poprzez wykonanie pali żelbetowych i kotew gruntowych, umocnienie skarp rowu materacami gabionowymi z umocnieniem dna rowu korytkiem, wykonanie palisad betonowych, umocnienie skarp narzutem z kamienia układanym na warstwie betonu cementowego – wyjaśnił.

Fot. UMWŚ Fot. UMWŚ

Dodał, że na odcinku między mostami nad potokami Żarnówką Małą i Żarnówką Wielką, by móc poszerzyć korpus drogi, wykonano (twarda skała) żelbetową konstrukcję oporową opartą na palach bądź na konstrukcji gabionowej.

Fot. UMWŚ Fot. UMWŚ

Przebudowana trasa ma przekrój jednojezdniowy i po jednej jezdni z obie strony. Została dostosowana do nośności 115 kN/oś.

Przeczytaj także: Jedna z największych palownic w Europie na budowie drogi ekspresowej S19

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!