W kwietniu powinna rozpocząć się naprawa, zamkniętego od 10 stycznia, Mostu Siennickiego w Gdańsku. Prace będą prowadzone w oparciu o ekspertyzę wykonaną przez zespół z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Żółtowskiego. To nie jest jeszcze przesądzone, ale być może w czerwcu z przeprawy nad Martwą Wisłą będą mogli zacząć korzystać piesi i rowerzyści.

Most Siennicki otwarto w 1912 r., wówczas ze zwodzoną częścią środkową. W 1945 r. obiekt wysadzili Niemcy, a w 1947 r. przeprawę odbudowano jako stałą. W końcówce lat 80. zamontowano stalowe przęsła, przy czym do dziś oryginalne są przyczółki (niedawno wpisane do rejestru zabytków). W styczniu 2025 r. obiekt zamknięto z uwagi na to, że właśnie dwie skrajne 113-letnie podpory zaczynają szybko osiadać, odchylają się w stronę wody, co grozi osunięciem się całej konstrukcji. Fundamenty przyczółków wybudowano w 1910 r., a grząski grunt wzmocniono wtedy poprzez wbicie dębowych pali.
Zespół Politechniki Gdańskiej stwierdził, że konieczne jest odciążenie przyczółków, a efekt ma zostać osiągnięty poprzez przeprowadzenie dwóch działań. Naukowcy z Katedry Konstrukcji Inżynierskich zaproponowali, by od strony wody wykonać palowanie, a powstała w ten sposób konstrukcja będzie wspierać skrajne podpory.
Źródło: mat. gdansk.pl
Do tego od strony dojazdów do mostu, tuż przed przyczółkami, wybrany ma zostać grunt, który na nie napiera. Potem nad wykopami mogą zostać zamontowane kładki, co da szasnę, że z mostu znów zaczną korzystać piesi i rowerzyści. Ruch samochodów i tramwajów wciąż będzie wykluczony.
Źródło: mat. gdansk.pl
Gdański magistrat poinformował, że działa już grupa ekspertów odpowiedzialna za wdrożenie zaleceń naukowców. Miasto prowadzi też rozmowy z potencjalnymi wykonawcami robót budowlanych. Prace potrwać mają około dwóch miesięcy.
Równolegle przygotowywana jest dokumentacja projektowa remontu mostu, który potrwać ma do połowy 2027 r.
Przeczytaj także. Gdańsk: linia kolejowa z tunelami i podziemnymi przystankami [MAPA]

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.