Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
Monika Socha-Kośmider, Przewodnicząca Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
Agata Sumara: Już na początku listopada odbędzie się piąta Konferencja z cyklu "Geoinżynieria w budownictwie" – każda poprzednia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dlaczego, Pani zdaniem, tematyka ta jest coraz bardziej popularna, a Konferencja co roku przyciąga nowych specjalistów?
Monika Socha-Kośmider: Branża, z którą tematycznie związana jest organizowana przez nas Konferencja, jest – można by rzec, „podstawą” rozpoczęcia wielu inwestycji. Poprzednie lata charakteryzowały się znacznym wzrostem wykorzystywania rozwiązań geoinżynieryjnych na naszym rodzimym rynku. Co warte podkreślenia, rozwój branży umożliwił spory napływ środków finansowych z Unii Europejskiej, które spowodowały, że Polska na lata zamieniła się w wielki plac budowy i to w wielu płaszczyznach nie tylko budownictwa infrastrukturalnego, ale też kubaturowego.
Właśnie dlatego, że teren działań się powiększa, inwestycje są prowadzone często w bardzo trudnych warunkach geologicznych, a możliwości realizacji są różnorodne, postanowiliśmy stworzyć forum wymiany wiedzy dla specjalistów, którzy są m.in. wykonawcami, producentami, dostawcami technologii, projektantami, ale też reprezentują inwestorów publicznych i prywatnych oraz ośrodki naukowe.
Kilka lat temu podjęliśmy wyzwanie i zaprosiliśmy przedstawicieli firm oraz instytucji związanych z branżą geoinżynieryjną na pierwszą Konferencję. Okazało się, że są oni zainteresowani takimi spotkaniami, podczas których nie tylko można zyskać wiedzę teoretyczną, ale również porozmawiać i wymienić poglądy oraz doświadczenia z innymi specjalistami, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, zapoznać się z nowościami branżowymi czy nawiązać cenne kontakty biznesowe, które w przyszłości zaowocują nie tylko korzyściami konkretnych firm, ale również pozytywnie wpłyną na całą branżę budowlaną.
Pracownicy różnych specjalności w naszej branży są zainteresowani poszerzaniem horyzontów, a my, organizując tak wąską tematycznie Konferencję, umożliwiamy im to, podążając nie tylko za trendami rynku, ale też za potrzebami, o których dowiadujemy się bardzo często bezpośrednio od naszych Gości.
A.S.: Znamy już przewidywaną tematykę nadchodzącej Konferencji oraz nazwiska specjalistów, którzy wygłoszą swoje wykłady. Kim są i w czym specjalizują się tegoroczni prelegenci?
M.S.-K.: Przypomnę, że tematyka tegorocznego spotkania w głównej mierze koncentruje się na projektowaniu, wykonawstwie, badaniach i kontroli specjalnych robót geotechnicznych. Zagadnienia te będą omawiane nie tylko w ramach wygłaszanych referatów, poruszających tak teorię, jak i praktykę, ale staną się też przedmiotem paneli dyskusyjnych. Dlatego do realizacji programu najbliższej Konferencji zaprosiliśmy osoby będące specjalistami w tych dziedzinach, często ze stopniem profesora czy doktora. Reprezentują oni m.in. najlepsze polskie uczelnie techniczne, jak np. Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Nie zabraknie też wystąpień przedstawicieli Instytutu Badawczego Dróg i Mostów czy Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych. Jak zwykle podczas naszych Konferencji, kładziemy nacisk na połączenie teorii i praktyki, dlatego nie może zabraknąć również prelegentów reprezentujących firmy działające w branży geoinżynieryjnej.
A.S.: Jakie prelekcje cieszyły się w minionych latach największym zainteresowaniem wśród uczestników Konferencji?
M.S.-K.: Zgodnie z naszym założeniem co roku staramy się dostosować tematykę Konferencji do aktualnych potrzeb rynku i branży. Przykładowo, pierwsza edycja odbywała się w okresie, kiedy bardzo poważnym problemem okazały się powodzie i ich następstwa, w tym osuwiska. Wówczas duże zainteresowanie wzbudzały wystąpienia poświęcone modelowaniu numerycznemu w projektowaniu i ocenie stanu wałów przeciwpowodziowych, modelowaniu komputerowemu zagadnień propagacji osuwisk oraz konstrukcji zabezpieczających stateczność zboczy czy efektywne i ekonomiczne metody wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. W ciągu kilku lat szczególnym zainteresowaniem cieszyły się też np. wystąpienia związane z budową centralnego odcinka II linii metra w Warszawie, w ramach której prace geoinżynieryjne realizowane były na ogromną skalę. Można też wspomnieć referat związany z posadawianiem elektrowni wiatrowych, co wynika z faktu, iż na terenie kraju realizuje się coraz więcej tego typu inwestycji, ale także pokazuje, jak różnorodne gałęzie przemysłu korzystają z rozwiązań geoinżynieryjnych.
Trudno wymieniać wszystkie szczególnie interesujące i ważne dla branży tematy, gdyż trzeba byłoby w większości przytaczać program realizowany podczas każdej Konferencji, jednak tylko tych kilka przykładowych zagadnień obrazuje, że staramy się być na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się w naszej branży i na takie właśnie potrzeby naszych Gości odpowiadamy, opracowując plan kolejnego corocznego spotkania. Warto też dodać, że wszelkie informacje na temat dotychczasowych edycji wydarzenia wraz z foto- i wideorelacjami znajdują się na portalu inzynieria.com, w szczególności w temacie specjalnym.
A.S.: Kogo szczególnie mogą zainteresować planowane w tym roku prelekcje?
M.S.-K.: Jak zostało już podkreślone, angażujemy wszystkich specjalistów odpowiedzialnych za różne zadania na każdym etapie realizacji inwestycji, zarówno teoretyków, jak i praktyków. Zapraszamy przedstawicieli firm wykonawczych, producenckich i dostawczych, jak i projektantów, inwestorów i przedstawicieli środowisk akademickich. Tylko w takim gronie możliwe jest zderzenie doświadczeń i stanowisk osób, które na co dzień ze sobą nie współpracują, ale ich wspólna praca owocuje zrealizowaniem inwestycji od A do Z.
A.S.: Konferencję wspiera wielu sponsorów. W jaki sposób zaprezentują się oni podczas wydarzenia?
M.S.-K.: Uczestnictwo w Konferencji w charakterze sponsora daje firmom duże możliwości promocji w środowisku, do którego chcą dotrzeć, a równocześnie też zwiększa ich prestiż w branży. Mogą m.in. zaprezentować swoje możliwości w formie wystąpienia, stoiska wystawienniczego, roll-upów, udostępnienia Gościom folderów i materiałów reklamowych. Mają też możliwość zaprosić do udziału w wydarzeniu przedstawicieli inwestorów, uczelni lub biur projektowych. Ponadto my, jako organizatorzy, promujemy logotypy sponsorów na wszelkich nośnikach związanych z promocją, tak na materiałach drukowanych, jak i publikowanych online.
A.S.: Podczas Konferencji będą również przyznawane nagrody. Proszę opowiedzieć o historii nagrody Tytan oraz o jej znaczeniu dla środowiska branżowego.
M.S.-K.: Mnie, jako współpomysłodawczyni nagrody TYTAN, pozostaje skromnie wierzyć, iż stanowi ona uznane w środowisku branżowym trofeum. Przyznawana jest przez Jury, którego skład tworzą: przedstawiciel "Wydawnictwa INŻYNIERIA" oraz zaproszone do współpracy wybitne grono reprezentujące świat nauki i stowarzyszeń branżowych.
W obszarach budownictwa geoinżynieryjnego, mostowego oraz podziemnego nagroda wręczana jest od 2006 r., ale jej historia sięga roku 2003, kiedy to przyznano pierwsze statuetki dla firm z branży bezwykopowej.
W latach 2006–2010 nagrody w wymienionych kategoriach wręczano w trakcie Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA, a od 2011 r. zwycięzców ogłaszaliśmy w czasie uroczystej Gali, organizowanej pierwszego dnia Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie”. W tym roku jednak, na początku września, odbyła się pierwsza Konferencja "Budownictwo Podziemne", w ramach której wręczono TYTANA w kategorii o tej samej nazwie. A zatem kolejne rozdanie nagród, tym razem w kategorii "Geoinżynieria" oraz "Budownictwo mostowe" będzie miało miejsce w czasie najbliższej, 5. edycji wydarzenia, w dniu 4 listopada 2015 r.
Zależy nam, aby podkreślać rangę ważnych realizacji, a także promować innowacyjne produkty, czy też rozwiązania. Mamy nadzieję, że przyznawana przez nas nagroda jest cenna zarówno dla Laureatów, jak i wszystkich nominowanych firm.
A.S.: Ważnymi punktami Konferencji są również panele dyskusyjne. W jaki sposób przebiegają?
M.S.-K.: Jako organizatorzy Konferencji już kilka lat temu zauważyliśmy, że panel dyskusyjny to jedna z najlepszych form, dających jego uczestnikom możliwość podzielenia się swoją opinią na dany temat, a jednocześnie zachęcająca do czynnej rozmowy wszystkich zaangażowanych w obrady. Staramy się, aby w trakcie paneli wypowiadali się specjaliści reprezentujący różne podejścia do zagadnienia. Jestem przekonana, że właśnie takie podejście (często niezgadzających się ze sobą rozmówców), daje możliwość rzetelnego omówienia tematu.
A jak przebiega dyskusja panelowa? Z zasady jest ona prowadzona przez moderatora, który tak kieruje rozmową, by wszystkie strony mogły się wypowiedzieć oraz, by omówione zostało jak najwięcej istotnych dla danej tematyki kwestii. Szczególnie istotne dla każdej dyskusji panelowej jest zaangażowanie uczestników Konferencji, którzy mogą zadawać pytania i uzyskują konkretne odpowiedzi, a ponadto, z racji tego, że odbywa się to przy szerokim audytorium, "prowokują" kolejne pytania i dyskusje.
A.S.: Co uważa Pani za największe osiągnięcie w branży?
M.S.-K.: Jak już wcześniej podkreślałam, to właśnie dzięki wykonanym pracom geotechnicznym inwestycje często po prostu mogą zostać zrealizowane, czy też zwyczajnie, są inwestycjami bezpiecznymi. Niezmiernie ważnym jest, iż przedstawiciele branży nie tylko wprowadzili na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań, ale niezmiennie chętnie zarówno uczą się, jak i dzielą się swoją wiedzą, przenosząc ją potem na konkretne działania podczas realizacji projektów. Z roku na rok widzimy, że ilość firm działających w tym sektorze budownictwa zwiększa się.
Trudno wymienić jakiś jeden spektakularny sukces, bo na ten zawsze składa się wiele elementów. Sukcesem branży na pewno jest to, że kiedyś przy wielu inwestycjach padało pytanie, czy możemy zrealizować dany projekt, biorąc pod uwagę np. niekorzystne warunki geotechniczne. Teraz takie wątpliwości rzadko się pojawiają, a coraz częściej pytanie dotyczy tego, jaką technologię należy wykorzystać. I to moim zdaniem jest największym osiągnięciem.
Tak więc, podsumowując, można powiedzieć, że sukcesem branży są nowoczesne technologie, wprowadzone dzięki nauce i umiejętnemu wdrażaniu teorii w praktyce, na każdym etapie realizacji inwestycji, począwszy od planowania po zakończenie projektu. Niezmiernie cieszymy mnie fakt, iż mogę uczestniczyć w tym procesie i obserwować pozytywne efekty od wielu już lat podejmowanych i w naszym Wydawnictwie działań.
A.S.: Dziękuję za rozmowę.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.