Prace trwały rok, obejmowały budowę nowych oraz remont i przebudowę istniejących wałów. Pochłonęły ponad 54 mln zł, z czego 33 mln zł wyniosła dotacja z Unii Europejskiej. Jak poinformowała TVP Wrocław, wały znacznie podwyższono, tak aby zapewniały bezpieczeństwo nawet w trakcie takiego stanu Odry, jaki miał miejsce w 1997 r., kiedy wystąpiła tzw. Powódź Tysiąclecia. Ta inwestycja to element większego projektu – budowy stopnia wodnego Lubiąż. Nowe wały w gminie Prochowice będą pełnić rolę tzw. wałów cofkowych. Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie podało, że ich wysokość jest dostosowana do piętrzenia wód oraz strefy wpływu planowanego stopnia wodnego, który w przyszłości poza ochroną przeciwpowodziową zapewni nawadnianie lasów i pól ornych, zasilanie zbiorników wód podziemnych i wód podskórnych oraz produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Inwestycja pozytywnie ma też wpłynąć na poprawę warunków tranzytowych na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

W ramach budowy i rozbudowy wałów powstały drogi serwisowe (na koronie lub półce wałów), budowle komunikacyjne z przejazadami wałowymi, zjazdami i wjazdami na drogę serwisową, a także przepusty. Częścią zadania był również zakup, na wypadek zagrożenia powodziowego, czterech mobilnych agregatów pompowych.


W sierpniu br. Wody Polskie podpisały umowę na zaprojektowanie stopnia wodnego Lubiąż na Odrze. Celem tej budowy jest zahamowanie erozji w korycie Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Stopień Lubiąż ma zabezpieczać stopień w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności. Efektem ma być także poprawa stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz warunków żeglugowych. Zaplanowano też budowę elektrowni wodnej.

Przeczytaj także: Jest umowa na projekt stopnia wodnego Lubiąż na Odrze