150 mln zł pochłonie modernizacja 20 km wałów przeciwpowodziowych na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty, a także części gminy Wieliczka. Roboty powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać około dwóch lat. W ich rezultacie domknięty zostanie system zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa, w tym obszarów o strategicznym dla miasta znaczeniu.
Fot. aureliano1704/Adobe Stock
Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe zabezpieczą 40 tys. mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km2. Będą chronić też m.in. elektrociepłownię w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, spalarnię odpadów, a także np. część obiektów zakładu Arcelor Mittal i mniejsze firmy przy ulicach: Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy oraz Christo Botewa.
W połowie 2010 r. Kraków doświadczył największej od 1813 r. powodzi. O jej ogromie świadczy fakt, że bezpośrednia akcja ratownicza trwała 22 dni, a poziom Wisły na Bielanach sięgnął 957 cm. Straty w miejskiej infrastrukturze oszacowano na 170 mln zł.
Na poniższej mapie zaznaczono ważne obiekty na tle obszaru potencjalnego zagrożenia powodziowego – to symulacja przerwania wspomnianych na wstępie wałów, będących w bardzo złym stanie i przeznaczonych do modernizacji. Na mapie pokazano straty, jakie poniósłby Kraków w przypadku braku remontu tych obwałowań i powtórki powodzi z 2010 r.
Źródło: Wody Polskie
Za przeprowadzenie modernizacji wałów w Podgórzu, Czyżynach i Nowej Hucie, a także części gminy Wieliczka odpowiada krakowski oddział Wód Polskich. Zadanie jest częścią „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”.
Przeczytaj także: Powodzie w Polsce – nowe plany ryzyka
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.