Trwa kolejny etap usuwania szkód na rzece Srebrny Potok w Elblągu, które są efektem powodzi sprzed trzech lat. Wtedy to w wyniku ulewnych deszczów wody m.in. Srebrnego Potoku zniszczyły np. szlak turystyczny w parku Bażantarnia. W dalszej kolejności zerwany został Mostek Elewów, zalane było centrum Elbląga. W znacznym stopniu uszkodzone i wymyte zostały też umocnienia brzegowe Srebrnego Potoku.
Fot. Wody Polskie
Od minionego roku trwa kompleksowa regulacja Srebrnego Potoku na odcinku 12 km. Zgodnie z szacunkami, wszystkie roboty, które podzielono na trzy etapy, pochłoną 32 mln zł. W 2019 r. naprawiono skarpę ze ścieżką turystyczną w parku Bażantarnia. Tamte prace polegały na umocnieniu wybranych fragmentów prawej skarpy: wykonano podsypkę, ułożono kosze siatkowo-kamienne na geowłókninie, pogrążono ścianki z grodzic stalowych, wykonano narzut kamienny.
Aktualnie prowadzone prace obejmują umocnienie około 200 m brzegu przy użyciu materacy siatkowo-kamiennych i koszy siatkowo-kamiennych dodatkowo wzmocnionych palisadą z kołków drewnianych. Z kolei w korycie rzeki przewidziano wykonanie dwóch progów korekcyjnych, drewniano-kamiennych, zwiększających tzw. małą retencję korytową.
Czerwonym kolorem zaznaczono miejsca prowadzenia prac. Źródło: Wody Polskie
Wszystko to wpisuje się w szerszy plan zabezpieczenia przeciwpowodziowego Srebrnego Potoku, w ramach którego planowana jest też m.in. budowa zbiornika retencyjnego.
Srebrny Potok w Elblągu. Fot. Kasia84/Wikimedia
Srebrny Potok płynie przez obszar Wysoczyzny Elbląskiej, na całej długości silnie meandruje, ma duże spadki dna, czego efektem jest niszczenie skarp i erozja brzegowa. Modernizowany odcinek był uregulowany.
Przeczytaj także: Przedwojenny polder Kaczorów został zmodernizowany
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.