• Serafa jest dopływem Wisły
  • Rzeka zaczyna się w Wieliczce, a kończy w Krakowie
  • Na Starym Bieżanowie funkcjonuje już jeden zbiornik retencyjny

Na terenie Starego Bieżanowa, wskutek wypłycenie koryta Serafy i gęstej zabudowy, bardzo często dochodzi do podtopień i lokalnych zalewów terenu. Wody Polskie wypracowały z organizacjami ekologicznymi takie zmiany w projektach dla obu zbiorników, żeby zmniejszyć ingerencję w tereny zielone, przy zachowaniu właściwości przeciwpowodziowych.

W przypadku zbiornika Malinówka 1, jedna ze zmian polega na tym, że przesłona w zaporze czołowej i na niewielkim odcinku północnej zapory bocznej powstanie na głębokość większą niż pierwotnie planowano. Osiągnięcie gruntów nieprzepuszczalnych ma sprzyjać wzrostowi poziomu wód gruntowych, a finalnie wzrostowi drzew. Z kolei w ramach budowy zbiornika Malinówka 2 np. zachowany ma być jak najdłuższy odcinek starego koryta potoku Malinówka, a ubezpieczenie nowego będzie zaprojektowane z uwzględnieniem rozwiązań możliwie jak najmniej ingerujących w teren.

Z podtopieniami Stary Bieżanów walczył np. w maju 2019 r., kiedy to strażacy interweniowali 200 razy. Sytuacja spowodowana była wylaniem właśnie rzeki Serafy.

Tereny obu planowanych zbiorników, odwrotnie do istniejącego już suchego zbiornika Serafa 1, nie będą ogrodzone, poza okresami napełnienia mają być dostępne dla mieszkańców.

Powierzchnia istniejącego na Starym Bieżanowie zbiornika liczy prawie 7 ha, zamyka go długa na 340 m zapora. Zbiornik o pojemności 130 tys. m3 do użytku oddany został w 2015 r. Miał być pierwszym z pięciu suchych zbiorników zabezpieczających dolinę Serafy przed powodzią. Pozostałe cztery, o łącznej pojemności 300 tys. m3, jeszcze jednak nie powstały. Funkcjonujący już obiekt zaprojektowano tak, aby mógł współpracować z pozostałymi czterema.

Serafa to prawy dopływ Wisły o długości 12,7 km. Zaczyna się w Wieliczce, potem przyjmuje wody Grabówki, następnie płynie w okolicach autostrady A4 w Krakowie przyjmując wody Malinówki, a w dalszej kolejności Drwiny, uchodząc do Wisły za stopniem wodnym Przewóz.

Przeczytaj także: Modernizacja 20 km wałów w Krakowie. Bezpieczne mają być kluczowe obiekty [MAPA]