W połowie 2022 r. domknięty ma zostać system zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. Do tego czasu zmodernizowanych zostanie 20 km wałów. Roboty rozpoczną się wkrótce.

Modernizacją objętych będzie 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa (Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty) oraz części gminy Wieliczka. Wody Polskie właśnie podpisały umowę z wykonawcą. Została nim firma Skanska. Roboty podzielono na trzy odcinki. Pierwszy fragment: lewy wał Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi Dłubni; drugi: lewy wał Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru; trzeci: prawy wał Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.
Źródło: MI
Pozwoli to chronić przed wielką wodą 40 tys. mieszkańców na obszarze 31 km², a także kluczowe z punktu widzenia miasta obiekty – elektrociepłownię w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów i Kujawy, spalarnię odpadów, do tego także część urządzeń huty ArcelorMittal i mniejsze firmy przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.
Źródło: Wody Polskie
Koszt przeprowadzenia wszystkich robót to ponad 93 mln zł. Inwestycja jest elementem „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, współfinansowanego przez Bank Światowy.
W 2010 r. Kraków doświadczył największej od 1813 r. powodzi. Bezpośrednia akcja ratownicza trwała 22 dni, a poziom Wisły na Bielanach sięgnął 957 cm. Straty w miejskiej infrastrukturze oszacowano na 170 mln zł.
Przeczytaj także: Sandomierz – cztery przepompownie wody już działają

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.