• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie

Opublikowano: 13-07-2021 Źródło: Wody Polskie

13 km – to łączna długość obwałowań rzeki Biała, które zostaną rozbudowane w ramach nowego projektu przeciwpowodziowego w Tarnowie i miejscowości Biała. Inwestycja jest konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom tej części Podkarpacia przed podtopieniami i zalaniem wskutek gwałtownych wezbrań rzeki, będących konsekwencją ulewnych deszczy.


Ujście Białej do Dunajca. Fot. KGGucwa / Wikipedia Commons Ujście Białej do Dunajca. Fot. KGGucwa / Wikipedia Commons

Działania obejmą rozbudowę wałów wraz z wałem cofkowym potoku Wątok. Obwałowania zostaną poszerzone i podniesione do rzędnej bezpiecznego wzniesienia (średnio o około 0,15–0,5 m), a lewy odcinek obwałowania Białej będzie wydłużony. Wał zostanie doszczelniony przy użyciu przesłony przeciwfiltracyjnej w koronie wału.

Oprócz tego wykonane zostaną konieczne drogi przywałowe na zawalu, odtworzone istniejące oraz wybudowane nowe odcinki dróg w międzywalu. Rozbudowane będą rampy wałowe i mury betonowe, a wyremontowane przepusty wałowe. Powstaną place do nawracania, a istniejąca infrastruktura – ogrodzenia, wodociągi, kanalizacje, gazociągi, sieci teletechniczne, ciepłownicze oraz energetyczne – zostaną przebudowane.

Prace mają być prowadzone pod nadzorem przyrodniczym. Zakończą się w przyszłym roku.

Źródło: Wody Polskie Źródło: Wody Polskie

Za inwestycję, wartą ponad 44 mln zł, odpowiada RZGW w Krakowie. Przedsięwzięcie jest częścią ogólnopolskiego projektu ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły. Jego celem jest ochrona tych terenów przed powodziami, jakie występowały w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Rzeka Biała jest prawym dopływem Dunajca. Ma prawie 102 km długości, a swoje źródło bierze w Beskidzie Niskim, na wysokości prawie 770 m n.p.m. Płynie w kierunku północnym i północno-wschodnim, przepływając przez m.in. Grybów, Ciężkowice, Tuchów i Tarnów, na wysokości którego uchodzi do Dunajca.

Przeczytaj także: Ochrona przeciwpowodziowa nad Widawą dla aglomeracji wrocławskiej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!