Podpisana została umowa na opracowanie studium wykonalności dla budowy zbiornika Kotlarnia na rzece Bierawce (granica woj. opolskiego i śląskiego).
Tu powstanie zbiornik Kotlarnia. Fot. Wody Polskie
W dokumentacji, która gotowa ma być jeszcze w 2023 r., zawarte zostaną m.in.:
- charakterystyka projektu
- analiza potrzeb środowiska społeczno-gospodarczego
- definicja celów projektu
- analiza wykonalności
- opis techniczny
- analiza finansowa
- analiza ryzyka
- warianty i rozwiązania dla każdej z opcji.
W dalszym kroku studium pozwoli wybrać najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym i technicznym wariant przeprowadzenia tej inwestycji.
Opracowanie, które zleciliśmy, będzie punktem wyjścia do dalszych prac, w tym późniejszego przygotowania dokumentacji przetargowej wyboru wykonawcy robót budowlanych – powiedział Mirosław Kurz, dyrektor gliwickiego oddziału Wód Polskich.
Wody Polskie chcą zbudować zbiornik Kotlarnia
Zbiornik Kotlarnia na rzece Bierawce planowany jest w ramach rekultywacji dawnego wyrobiska piasku. Ma być to obiekt o powierzchni 900 ha i pojemności całkowitej wynoszącej 40,6 mln m3 (w tym 24,3 mln m3 rezerwy powodziowej).
Zbiornik ma mieć funkcję retencyjną. Będzie to obiekt typu mokrego (wypełniony wodą) odciążający zlewnię Bierawki w przypadku wezbrań. Jednocześnie wpłynąć ma pozytywnie na stosunki wodne w okolicy, a także być miejscem rekreacji i odpoczynku.
Na tę chwilę zakłada się, że budowa pochłonie 180 mln zł, a zbiornik Kotlarnia będzie gotowy najpóźniej w 2029 r. Inwestycję wpisano w projekt Ustawy o rewitalizacji rzeki Odry (Bierawka to jej prawy dopływ). Koszt przygotowania studium wynosi 0,2 mln zł.
Przeczytaj także: Co z budową zbiornika Masłówka? Decyzję podejmą Wody Polskie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.