• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Opolskie – 90-letni zbiornik Otmuchów zostanie wyremontowany

Opublikowano: 02-02-2024 Źródło: PGW Wody Polskie

Zbiornik Otmuchów na Nysie Kłodzkiej w woj. opolskim ma już ponad 90 lat. Ze względu na wiek, konieczny jest jego remont. Budowla przy normalnym poziomie piętrzenia gromadzi około 58 mln m. sześć. wody. Podczas robót w obrębie czaszy zbiornika jej poziom okresowo się obniży.


Zapora zbiornika Otmuchów. Fot. Wody Polskie Zapora zbiornika Otmuchów. Fot. Wody Polskie
  • Podczas prac remontowych dojdzie przejściowo do obniżenia stanu wody o około 4 m
  • Zbiornik Otmuchów ma najdłuższą w Polsce zaporę ziemną liczącą 6,5 km
  • Oddano go do użytku w 1933 r.

Remont zbiornika, obniżenie poziomu wody

Zadanie obejmuje remont i odbudowę bruków ubezpieczenia skarpowego zapory czołowej zbiornika wodnego Otmuchów na odcinku 6 km. Zostanie wykonany narzut kamienny (między ośrodkami Kotwica i Hala), będą rozebrane ubezpieczenia betonowe od ośrodka Fala Brzeg do PTTK.

Przejściowo dojdzie do obniżenia stanu wody o około 4 m z tzw. normalnego do minimalnego poziomu piętrzenia 206,70 m n.p.m., który odpowiada pojemności około 11 mln m3. Po zakończeniu robót obiekt sukcesywnie będzie napełniany wodą. Ten etap będzie uzależniony od pogody i ilości opadów w całej zlewni Nysy Kłodzkiej, zasilającej zbiornik Otmuchów oraz w pozostałych dopływach, a także od sytuacji hydrologicznej na Odrze. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu ma pilotować gospodarkę wodną na budowli.


Wykonawcą zadania za 17,7 mln zł jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych EKO-WOD oraz Naviga-Stal. Remont ma się zakończyć do grudnia 2025 r.

Zbiornik Otmuchów. Fot. Wody Polskie Zbiornik Otmuchów. Fot. Wody Polskie

Najdłuższa zapora ziemna

Zbiornik wodny Otmuchów oddano do użytku w 1933 r. Jest trzecią z kaskady czterech budowli hydrotechnicznych na Nysie Kłodzkiej. Ma najdłuższą w Polsce zaporę ziemną (6,5 km), jego maksymalna objętość pozwala na piętrzenie 129,5 mln m3. Jest wyposażony w blok zrzutowy, kanał ulgi z przelewem bocznym w Ściborzu, dwie przepompownie przy polderze południowym i północnym oraz elektrownię wodną. Jest najstarszym wielkopowierzchniowym zbiornikiem retencyjnym w regionie administrowanym przez wrocławskie RZGW.

Budowla wielofunkcyjna

Zapewnia ochronę przed powodzią zachodniego regionu woj. opolskiego i wytwarza energię elektryczną. Wraz ze zbiornikiem Nysa zasila w wodę żeglugę na Odrze, magazynuje wodę w okresach suszy. Jest atrakcją turystyczną, popularnym miejscem żeglowania, wędkowania i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nad wodą.

Przeczytaj także: Kraków. Budowa tunelu wymaga przełożenia potoku. Roboty już trwają

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia