Celem jest zatrzymanie zjawisk erozyjnych poprzez stabilizację skarpy odwodnej ziemnego korpusu zapory bocznej zbiornika. Erozja nieubezpieczonej skarpy zaczęła występować w 2020 r., będąc następstwem uszkodzeń powstałych wskutek wezbrania Nysy Kłodzkiej. Prace, które obejmą odcinek o długości 150 m, wynikają z nakazu Ośrodka Technicznej Kontroli Zapór w Katowicach.

Konieczne będzie czasowe obniżenie poziomu wody – maksymalnie o około 2 m. Plan zakłada, że przy sprzyjających okolicznościach ponowne napełnianie zbiornika rozpocznie się 15 listopada, a normalny poziom piętrzenia  ma być osiągnięty na początku grudnia.

Zbiornik retencyjny Kozielno

Budowę obiektu o pojemności 16,3 mln m3 rozpoczęto w 1986 r., a skończono w 2002 r. To drugi z czterech zbiorników w kaskadzie na Nysie Kłodzkiej – wraz ze zbiornikami Topola, Otmuchów i Nysa tworzy osłonę przeciwpowodziową i zabezpieczenie przed falami wezbraniowymi nadchodzącymi z Ziemi Kłodzkiej. Kaskada pośrednio wpływa także na ochronę całej doliny Odry, w tym Brzegu, Oławy czy Wrocławia.

Przeczytaj także: Wrocław czeka na rekordowe ulewy. Służby w gotowości