O korzyściach płynących z ich wykorzystania w procesie wiertniczym, podczas XVI Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” (22–22 czerwca br., Tomaszowice k. Krakowa), mówił Krzysztof Czudec. Przedstawiciel firmy HEADS sp. z o.o. zwrócił uwagę na najważniejsze cechy lubrykantów: odporność na skażenia, dobrą „współpracę” płynu z systemem oczyszczania i cyrkulacji płuczki, brak wpływu na stabilność płynu w konkretnym środowisku wiercenia, brak negatywnego wpływu na parametry reologiczne płuczki wiertniczej, a także łatwość aplikacji i przyjazność dla środowiska.


Skutkiem zastosowania takiego lubrykantu jest nie tylko redukcja momentu obrotowego i sił osiowych, ale także wzrost zasięgu urządzenia (zarówno w zakresie dystansu, jak i średnicy) i postępu wiercenia, a co za tym idzie – skrócenie czasu pracy. Możemy wiercić więcej i szybciej – mówił Krzysztof Czudec. Dodatkową korzyścią jest też obniżenie kosztów poprzez mniejsze zużycie paliwa czy mniejszą eksploatację urządzenia wiertniczego.

Jako przykład pomyślnego zastosowania lubrykantów wiertniczych przywołane zostało przekroczenie cieśniny Marsdiep w Holandii, gdzie wykonano przewiert HDD na najdłuższym, jak do tej pory, na świecie odcinku – o długości 4,6 km. Wykonanie rekordowego przekroczenia umożliwiła płuczka wiertnicza z innowacyjnym komponentem systemów płuczkowych (PRIME LUBE), który zapewnił bardzo niski współczynnik tarcia (poniżej 0,2).

Przeczytaj także: Rekordowo, międzynarodowo i bezwykopowo – XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” [relacja]