Ekspert przypomina, że prace renowacyjne uznaje się za wykonane zgodnie z dokumentacją projektową, specyfikacją techniczną oraz wymaganiami zamawiającego, jeżeli wszystkie pomiary i badania dały wyniki pozytywne. Ponadto odbiór prac może nastąpić jedynie w przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzonych badań, prób i pomiarów, jak również wykonania wszystkich prac zgodnie z dokumentacją projektową oraz odpowiednimi normami i przepisami.

Badania laboratoryjne wykładzin CIPP obejmują: badania wytrzymałościowe, pomiary parametrów geometrycznych oraz badania szczelności na przenikanie wody. W ramach badań wytrzymałościowych wykładzin CIPP sprawdza się początkową, właściwą sztywność obwodową oraz krótkoterminowy moduł sprężystości. Jeśli tak sobie zażyczy zamawiający, także naprężenie przy pierwszym pęknięciu, odkształcenie przy pierwszym pęknięciu oraz wytrzymałość na zginanie.


Ekspert przypomina, że na wyniki badań dotyczących parametrów geometrycznych i wytrzymałościowych bardzo duży wpływ ma jakość próbek dostarczonych do laboratorium. Prawda jest taka, że obecnie 100% próbek dostarczanych jest przez wykonawców. Laboratorium, badając je, ma napisane, że są z tej i z tej budowy, natomiast wcale tak nie musi być. Laboratorium nie wie też, w którym miejscu te próbki zostały pobrane. To pewna niedogodność – wyjaśnia dr inż. Dariusz Zwierzchowski.

Dodaje, że wykładzina, która jest pobierana poza przewodem kanalizacyjnym, wcale nie musi, i nie będzie miała, takich samych parametrów wytrzymałościowych, jak ta, która znajduje się w przewodzie kanalizacyjnym. 

Dr inż. Dariusz Zwierzchowski wyróżnia kilka podstawowych problemów występujących przy badaniu próbek rękawów CIPP. To owalizacja przekroju poprzecznego oraz brak prostoliniowości. Do tego zmiany grubości i pofałdowania – jak m.in. wskazuje, grubość ścianki zmierzona wzdłuż krawędzi cięcia wykładziny CIPP przy studzienkach włazowych lub otworach przykanalików może nie być reprezentatywna dla zasadniczej części wykładziny. Do tego wylicza także rozwarstwienie ścianek oraz próbki nieutwardzone.

Dr inż. Dariusz Zwierzchowski wziął udział w III Konferencji CIPP Technology Days, która odbyła się w dniach 9–11 stycznia br. we Wrocławiu. Przez uczestników spotkania został uznany najlepszym prelegentem (przejdź TUTAJ).

Przeczytaj także: CIPP „bije” kolejne rekordy