Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Gorzowa Wielkopolskiego (PWiK) rusza z projektem modernizacji kanalizacji. Na początku wykonawca prac – firma BLEJKAN S.A. – zajmie się renowacją kanałów o łącznej długości wynoszącej ponad 10,5 km oraz naprawą blisko 270 studni i komór. Do realizacji zadania wykorzystane zostaną trzy metody: CIPP (ang. Cured in Place Pipe), relining oraz chemia budowlana. Wart 29,7 mln zł netto projekt zostanie zrealizowany do 31 lipca 2019 r.
Większość systemów kanalizacji funkcjonujących w polskich miastach to sieci, na których coraz bardziej widoczny jest znak czasu. Powstałe co najmniej kilkadziesiąt lat temu kanały ulegają awariom, a ryzyko kolejnych przecieków, spadku ciśnienia i innych uszkodzeń z roku na rok rośnie. Dlatego lokalne przedsiębiorstwa wod-kan stale muszą kontrolować sieci i kierować do modernizacji kolejne ich odcinki.
Gorzowską sieć kanalizacyjną można śmiało nazwać historyczną – pierwsze jej odcinki powstały już w drugiej połowie XIX w. Rozbudowa miasta pociągnęła za sobą konieczność budowy nowych kanałów i rozdzielenie sieci na sanitarną oraz deszczową. Tendencja rozdziału ścieków jest tam utrzymywana do dziś. Ścieki – poprzez układ betonowych kolektorów o średnicach DN600, DN1000, DN1200 i DN1450, a także przez kanały grawitacyjne, przepompownie, tłocznie ścieków oraz rurociągi tłoczne – doprowadzane są do Centralnej Przepompowni Ścieków, a dalej – do Oczyszczalni Ścieków „GOŚ-ka”. Oczyszczone trafiają do rzeki Warty.
Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze miasta i pobliskich gmin rozpoczęto w roku 2004. W samym Gorzowie wybudowano wówczas ponad 38 km sieci kanalizacyjnej, a blisko 15,5 km poddano bezwykopowej renowacji, do której wykorzystano technologię CIPP.
W ramach obecnie realizowanego projektu ta sama metoda posłuży do renowacji blisko 3 km sieci w zakresie średnic od DN200 do DN600. Wykładziny, które będą użyte do renowacji kanałów, to rękawy wykonane z włókna szklanego i nasączone żywicą poliestrową lub winyloestrową. Podczas instalacji w kanałach będą utwardzane za pomocą źródła światła emitującego promieniowanie UV. Do renowacji kolejnych ponad 7,5 km kanałów zastosowane zostaną z kolei rury segmentowe GRP z żywic winyloestrowych. Wyłożone nimi będą przewody o średnicach od DN800 do DN1500.
Zawarty pomiędzy gorzowskim PWiK a firmą BLEJKAN S.A. kontrakt obejmuje w sumie siedem zadań realizacyjnych. Czas na ich wykonanie oszacowano na ponad półtora roku. W tym czasie wykonawca będzie zobowiązany do wykonania projektu tymczasowej organizacji ruchu, projektu odtworzeń nawierzchni oraz samej renowacji – kanałów, ale także 269 szt. komór i studni, które zostaną odnowione z wykorzystaniem preparatów chemii budowlanej i przy zastosowaniu cienkościennych paneli GRP.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.