Kret jaki jest, każdy widzi

Kret europejski charakteryzuje się walcowatym ciałem o masie do 120 g i długości około 20 cm. Ma pysk o ryjkowatym kształcie. Matka Natura wyposażyła go w aż 44 zęby. Jego oczy są uwstecznione, najprawdopodobniej niewrażliwe na światło, mają średnicę 1 mm. Uszy kreta europejskiego są cofnięte na tył czaszki, nie mają małżowin zewnętrznych, a jedynie okrywa je fałd skórny. Grundomat, kret ze świata inżynieryjnego, charakteryzuje się walcowanym kształtem o wadze od 9 do 260 kg, a jego długość wynosi od 1 do ponad 2 m. Cechuje go stopniowana, hartowana głowica wiercąca o najwyższej wytrzymałości i minimalnej podatności na zużywanie się. Posiada korpus z zębami, których celem jest zapewnienie optymalnego podparcia w gruncie.

Kreta widział prawdopodobnie każdy. Jeśli nie na żywo, co faktycznie zdarzyć może się rzadko, to na pewno podczas edukacji szkolnej, w podręcznikach, encyklopediach czy w telewizji. Parafrazując słynny encyklopedyczny wpis – „kret jaki jest, każdy widzi”, można od razu rzec, że ma on czarną, aksamitną, wyjątkowo gęstą sierść oraz silne, duże, łopatowate łapy z mocno zagiętymi pazurami, przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Futro może układać się w każdym kierunku, nie stawia oporu, dlatego kret bez problemu porusza się w tunelach zarówno do tyłu, jak i do przodu.

Jeśli ktoś nie widział Grundomata, może wyobrazić sobie walcowaty, chromowany na zewnątrz i wewnątrz korpus, który gwarantuje najlepsze osiągi przez długie lata. Dwutaktowy tryb pracy działa w Grundomacie porównywalnie do łap kreta europejskiego. W pierwszym takcie tłok przekazuje energię na dłuto tak, że głowica wykonuje otwór wiertniczy i usuwa przeszkody niczym krecie łapy. W drugim takcie głowica wiercąca porusza się swobodnie w otworze przewiertu, a tłok uderza aż w korpus. Energia uderzenia tłoka skupiana jest na korpusie i cała maszyna (wraz z doczepioną rurą) przesuwa się do przodu. Dzięki metodzie dwutaktowej łatwiej pokonywany jest opór czubka i tarcie powierzchniowe oraz uzyskuje się możliwie najwyższą stabilność kierunkową.

Dieta „inżyniera”

Kret europejski odżywia się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami, które zdobywa dzięki swoim zdolnościom lokalizującym. Czuły słuch i włosy czuciowe na pysku oraz ogonie wyłapują drgania fauny glebowej, która znalazła się w pułapce – systemie podziemnych tuneli na głębokości 20–50 cm, rozciągniętych na długości 100–200 m i terytorium nawet do 6000 m2. Kret europejski preferuje gleby żyzne i wilgotne. Drąży korytarze z prędkością 12–15 m na dobę, wypychając około 100–150 g ziemi, tworząc w ten sposób kopiec.

Elementy Grundomata, by prawidłowo funkcjonowały, trzeba posmarować. Dodany do oliwiarki Grundoolej podawany jest wprost do maszyny ze sprężonym powietrzem. Taka dieta, bogata w odpowiednie składniki sprawia, że Grundomat jest nie do zatrzymania w każdym gruncie i na terytorium 127,2 mln km2*. Maszyna działa bez problemów w glebach kategorii od 1 do 4. Grundomat 130 potrafi przecisnąć się na odległość 10 m w ciągu pół godziny.

Nie ma, jak w domu

Kret europejski buduje podziemne gniazdo z mchu i trawy. Obok niego znajduje się spiżarnia, w której gromadzi pokarm (żywe, unieruchomione dżdżownice) na okres zimowy. Żaden kret nie zapada w sen zimowy, a europejski korzysta z zapasów zgromadzonych w spiżarni i zimuje poniżej poziomu zamarzania ziemi.

Grundomat, wyczyszczony, po przeglądzie i serwisie, leży na półce magazynu. Jednak jest w ciągłej gotowości do pracy, nawet przy minusowych temperaturach. Pomaga mu w tym Unitherm, czyli podgrzewacz powietrza.
Kret europejski żyje około 2–4 lat. Jest zwierzęciem ruchliwym i energicznym przez 4 godz. Mocno śpi przez około 3 godz. Najbardziej aktywny jest o poranku, kiedy to tworzy najwięcej kretowisk. Podobnie funkcjonuje jego inżynieryjny kuzyn, który w godzinach między 8:00 a 16:00 wykazuje największą aktywność w budowaniu przyłączy. Grundomat może działać całą dobę. Jest niezawodny nawet przez 10 lat. Krety żyją samotnie, a przy spotkaniu z innymi bywają agresywne. Konkurencja nie ma szans. Grundomat zawsze ze spotkania wychodzi zwycięsko.

Kopiec kreta czy wykop pod kreta?

Kret europejski w Polsce objęty jest ochroną gatunkową częściową. Nie jest chroniony na terenach ogrodów, upraw, szkółek, lotnisk, obiektach sportowych. Widok charakterystycznych kretowisk przyprawia o palpitacje serca ogrodników czy opiekunów wymienionych obiektów.

Grundomat jest chroniony – objęty gwarancją i całodobowym serwisem. Jest to jedyny kret, na widok którego cieszą się właściciele ogrodów, ulic, budynków, torowisk, parkingów. Bez problemu i bez niszczenia nawierzchni instaluje przyłącza gazowe, wodociągowe, ściekowe, elektryczne czy światłowodowe do budynku lub bezpośrednio z budynku. Wystarczy mu tylko niewielki wykop, by sprawnie działał. Wielka dziura przed domem nie jest już potrzebna, by wykonać instalację. To sprawia, że zastosowanie kreta mechanicznego jest jeszcze bardziej ekonomiczne, a przy okazji przydomowe ogródki czy inne powierzchnie, pod którymi pracuje Grundomat, nie ulegają zniszczeniu.

* Azja 44,4 mln km2; Afryka 30,3 mln km2; Ameryka Północna 21,5 mln km2; Ameryka Południowa i Środkowa 20,5 mln km2; Europa 10,5 mln km2