• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największy mikrotunelowy projekt na Litwie

Dostawcą rur przeciskowych do ponadkilometrowego kolektora była firma Amiblu Poland


Opublikowano: 12-01-2021 Źródło: inzynieria.com

Deszczówka coraz częściej nie jest uważana już za kłopot, a za cenny zasób, który warto gromadzić i wykorzystywać. Problemy pojawiają się jednak od strony technicznej – nierzadko infrastruktura jest już zbyt wiekowa bądź nie ma odpowiedniej przepustowości, by przyjąć wody opadowe pochodzące z coraz to częstszych deszczy nawalnych.


Fot. Amiblu Poland sp. z o.o. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o.

Spółki wod-kan, zarówno te polskie, jak i zagraniczne, realizują więc coraz to szerzej zakrojone inwestycje zmierzające do dostosowania sieci podziemnej do obecnych potrzeb. Chętnie stawiają na nowoczesne technologie bezwykopowe, które pozwalają na sprawne i efektywne wykonywanie tych zadań w przestrzeni miejskiej.

Jeden z takich ciekawych projektów realizowany jest na Litwie – w kraju, który już od dekady pracuje nad koncepcją kompleksowego systemu zarządzania wodami opadowymi i oczyszczania ścieków. Prace te zaowocowały inwestycją pod nazwą „Zarządzanie powierzchniowymi systemami oczyszczania ścieków w Wilnie”, obejmującą szeroko zakrojony, wieloetapowy i wieloletni program dostosowania kanalizacji miejskiej do aktualnych i przyszłych potrzeb miasta. Umowę o finansowaniu zadania z Funduszu Spójności sygnowano ponad trzy lata temu, 5 kwietnia 2017 r.

Litewska inwestycja pn. „Zarządzanie powierzchniowymi systemami oczyszczania ścieków w Wilnie” zakłada realizację kilku podprojektów, w ramach których należało, m.in.:

•    wybudować kanalizację deszczową na podejściach powiatu Szeszkinia,
•    przebudować kanalizację deszczową ul. T. Narbuto (Saltoniskiu) wraz z instalacją urządzenia do monitorowania ścieków i zanieczyszczeń
•    wykonać przebudowę kolektora deszczowego G. Vilkas z instalacją urządzeń do przechowywania i oczyszczania oraz monitorowania zanieczyszczeń,
•    wykonać przebudowę oczyszczalni wód deszczowych powiatu Karolinka,
•    wykonać inwentaryzację sieci wód deszczowych miasta Wilna (w tym: digitalizacja i rejestracja danych).

Łączna wartość inwestycji, w ujęciu kompleksowym, wynosi prawie 26 mln EUR.

 
Z całego zakresu inwestycji przedstawiamy w poniższym artykule  oraz w reportażu filmowym zrealizowanym przez Delfi TV „Rekonstrukcję sieci kanalizacyjnej w dzielnicy Saltoniskiu”, a konkretnie prace w rejonie ul. Narbutto. To tu konieczność rozbudowania podziemnej infrastruktury w centrum miasta spowodowała, iż sięgnięto po jedną z bezwykopowych metod budowy kanałów, mikrotunelowanie. Z wykorzystaniem rur CC-GRP o średnicy OD 1638 wykonana została największa dotychczas na Litwie realizacja mikrotunelowa – o łącznej długości 1210 m.

Fot. Amiblu Poland sp. z o.o. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o.

Przebudowa kanalizacji deszczowej w głównej arterii miejskiej

W ramach realizacji tego projektu najwięcej uwagi poświęcono odcinkowi w ulicach Narbuto-Upes, gdyż nie dość, iż jest to główna arteria komunikacyjna Wilna, to właśnie tam notowano największe szkody wynikające z podtopień spowodowanych deszczami nawalnymi. Procedowanie realizacji inwestycji tej wielkości na obszarze zurbanizowanym było niezwykle skomplikowane ze względu na zlokalizowane w przestrzeni podziemnej sieci: elektryczne, gazowe, wod-kan. Dodatkowym utrudnieniem było duże natężenie ruchu ulicznego. To wszystko spowodowało, iż nowy burzowiec mógł zostać wykonany jedynie metodą bezwykopową. 

Do wykonania zadania – budowy 1200-metrowego kolektora – wybrano technologię mikrotunelowania, a z produktów rury przeciskowe GRP Hobas OD1638 PN01 SN50.000.

Modernizacja sieci kanalizacyjnej wody deszczowej objęła jednak znacznie większy zakres. W ramach realizacji tego etapu projektu w mieście powstała również nowoczesna podziemna oczyszczalnia ścieków zlokalizowana między ul. Malonioji i rzeką Wilią. Zgodnie z projektem deszczówka po oczyszczeniu ma być odprowadzana właśnie do Wilii. W tym celu zbudowano odprowadzenie z rur GRP, które utworzyły specjalne komory zwalniające prędkość przepływu, a następnie – wylot do rzeki. W przypadku tego rozwiązania również zastosowano rury GRP, o parametrach:

  • DN1600 PN1 SN10
  • DN1000 PN1 SN10 
  • DN600 PN1 SN5 

Rysunki rozwiązań kształtnych z produktów GRP dla projektu Narbuto: komory zwalniające prędkość przepływu. Rysunki rozwiązań kształtnych z produktów GRP dla projektu Narbuto: komory zwalniające prędkość przepływu.

Realizacja projektu „Przebudowa kanalizacji deszczowej ul. T.Narbuto” jest już w ostatniej fazie. Wykonanie zadania pozwoli nie tylko skutecznie wyeliminować problemy związane z podtopieniami ulic miasta, ale też oczyszczać deszczówkę przed odprowadzeniem do rzeki – a to sprawi, że zostanie rozwiązana znaczna część problemów środowiskowych Wilna.

Podsumowanie projektu

Przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. T. Narbuto, Wilno, Litwa

  • Termin realizacji projektu: 2019–2020
  • Długość odcinka wybudowanego z wykorzystaniem mikrotunelowania: 1210 m
  • Średnica rurociągu: OD1638
  • Rodzaj rur: CC-GRP typu Hobas, kształtki
  • Klasa ciśnienia: PN01
  • Klasa sztywności: 50.000
  • Metody instalacji: mikrotunelowanie, otwarty wykop
  • Zastosowanie: kanalizacja deszczowa
  • Inwestor: UAB Grinda
  • Wykonawca: Sanimet p. z o.o.
  • Zalety rur HOBAS: długi okres eksploatacji, niewielki ciężar, odporność na korozję

Reportaż filmowy zrealizowany przez Delfi TV: „Rekonstrukcja sieci kanalizacyjnej w dzielnicy Saltoniskiu”

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia