Partnerzy portalu

Małopolska. Rusza budowa gazociągu do Krakowa

Opublikowano: 23-08-2024 Źródło: Gaz-System

Spółka Gaz-System podpisała kontrakt na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Wężerów–Przewóz (Kraków) na obszarze woj. małopolskiego. Powstanie też infrastruktura towarzysząca. Zaplanowano ponad 40 przekroczeń przy użyciu metod bezwykopowych.


Rozpoczęła się budowa gazociągu Wężerów–Przewóz. Fot. Gaz-System Rozpoczęła się budowa gazociągu Wężerów–Przewóz. Fot. Gaz-System
  • Pod Wisłą zostaną wykonane dwa przewierty HDD
  • Gazociąg umożliwi zmianę paliwa w krakowskiej elektrociepłowni
  • Długość instalacji wyniesie 44 km

Podłączenie do gazowego Korytarza Północ–Południe

Gazociąg Wężerów–Przewóz przejdzie przez gminy Słomniki, Radziemice, Koniusza, Kocmyrzów-Luborzyca i Kraków. Zostanie przyłączony do gazowego Korytarza Północ–Południe, przez który przesyłany jest w głąb kraju gaz ziemny z terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja doprowadzi do zwiększenia dostępności błękitnego paliwa dla aglomeracji krakowskiej.


Umożliwi także przyłączenie nowych odbiorców, w tym przedsiębiorstw z branży elektroenergetycznej, którzy w ramach transformacji energetycznej będą zastępować wysokoemisyjne źródła zasilania (np. węgiel) niskoemisyjnymi, bardziej przyjaznymi środowisku, jak gaz ziemny. W tym kontekście instalacja pomoże stabilizować pracę odnawialnych źródeł energii. Gazociąg Wężerów–Przewóz pozwoli też na optymalizację sieci.

Prace bezwykopowe

Na trasie gazociągu Wężerów–Przewóz zaplanowano przekroczenia przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi w ponad 40 miejscach. Dwa z nich zostaną wykonane pod Wisłą za pomocą metody HDD (horyzontalny przewiert kierunkowy) w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta i na obszarze Przewozu (dzielnica Podgórze):

  • gazociąg DN700 – przewiert pod Wisłą o długości około 1100 m,
  • gazociąg DN500 – przewiert pod Wisłą o długości około 700 m.

Realizacja inwestycji stworzy warunki do przyłączenia do sieci przesyłowej gazu ziemnego nowych jednostek produkcyjnych krakowskiej elektrociepłowni, należącej do spółki PGE Energia Ciepła.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Zakres prac obejmuje m.in. budowę:

  • gazociągu DN 700, MOP 8,4 MPa o długości 44 km wraz z odgałęzieniami DN 500 (1,0 km) i DN 300 (0,2 km),
  • stacji regulacyjno-pomiarowej o przepustowości Q=180 000 Nm3/godz. Kraków-Przewóz,
  • stacji pomiarowej Kraków-Przewóz Q=150 000 Nm3/godz.,
  • śluzy nadawczo-odbiorczej DN 700 Wężerów,
  • trzech zespołów zaporowo-upustowych: Skrzeszowice, Kraków–Jeziorko i Kraków–Na Niwach.

Zakładany termin realizacji zadania to 18 miesięcy od podpisania umowy. Gazociąg powinien być gotowy w I kwartale 2026 r.

Dokumentację projektową opracowało Biuro Projektowe Gaz-System. Wykonano prace przygotowawcze, jak przygotowanie pasa budowlano-montażowego czy rozpoznanie saperskie i archeologiczne. Te działania umożliwią wykonawcy niezwłoczne rozpoczęcie prac budowlanych.

Zadanie zrealizuje konsorcjum firm STF Infrastruktura sp. z o.o. (lider) i Stalprofil S.A.

Przeczytaj także: Kraków: budowa wodociągu wzdłuż autostrady A4

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia