• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Renowacja kanalizacji w Warszawie jeszcze bardziej eko

Opublikowano: 26-02-2020 Źródło: BLEJKAN S.A.

Średnio każdego dnia systemem kanalizacji w Warszawie odprowadzanych jest prawie 530 tys. m3 ścieków. W stolicy funkcjonuje ponad 4200 km sieci kanalizacyjnej – ponad 1300 km to kanały ogólnospławne, ponad 1500 km – sanitarne, a około 500 km – deszczowe; przykanaliki mają łączną długość około 900 km. Warszawska sieć jest systematycznie rozbudowywana i modernizowana w znacznej mierze przy użyciu metod bezwykopowych. Jedno z ubiegłorocznych zadań obejmowało odcinki kanałów zlokalizowanych w 20 ulicach znajdujących się na terenie dziewięciu stołecznych dzielnic.


Renowacja kanalizacji w Warszawie w technologii CIPP. Fot. Quality Studio Renowacja kanalizacji w Warszawie w technologii CIPP. Fot. Quality Studio

W Polsce do renowacji przewodów kanalizacyjnych najczęściej stosuje się metodę CIPP (ang. Cured In Place Pipe). W kanałach instaluje się wykładziny z włókien poliestrowych lub wzmacniane włóknem szklanym, a do ich impregnacji powszechnie wykorzystywane są żywice poliestrowe zawierające styren. Z jednej strony wpływa on pozytywnie na parametry wytrzymałościowe utwardzonej wykładziny, ale z drugiej strony w czasie, kiedy się ulatnia, działa drażniąco na skórę, oczy czy drogi oddechowe. Ze względu na coraz bardziej wyśrubowane normy ekologiczne w zamówieniach polskich firm wod-kan zaczynają się pojawiać zlecenia, w których wskazane jest zastosowanie wykładzin, które nie są nasączone żywicami zawierającymi ten związek. Takim przykładem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Przedstawiciele spółki wskazują, że to trend, którym cała branża powinna poważnie się zająć, ponieważ jej obowiązkiem jest dbanie o zdrowie mieszkańców czy pracowników oraz ochrona środowiska wodno-gruntowego.Renowacja kanalizacji w Warszawie w technologii CIPP. Fot. Quality Studio Renowacja kanalizacji w Warszawie w technologii CIPP. Fot. Quality Studio

Warszawskie przedsiębiorstwo od lat stosuje rozwiązania bezwykopowe zarówno do renowacji, wymiany czy budowy kolejnych odcinków sieci. Technologię CIPP po raz pierwszy wdrożyło w roku 1995, a łącznie w latach 1995–2018 z jej zastosowaniem w mieście zmodernizowano blisko 130 km kanałów.

W ostatnim czasie zakończyła się kolejna tego typu renowacja kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej na odcinkach o łącznej długości ponad 3,3 km. W ramach tego projektu instalowano wykładziny niezawierające styrenu.

Prace realizowane były w 20 ulicach na terenie dziewięciu dzielnic, takich jak: Bemowo, Mokotów, Ochota, Targówek, Wawer, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz. Modernizacji poddano kanały w zakresie średnic od DN200 do DN800, posadowione na głębokości od 2,6 do 6,6 m. Najkrótszy odcinek poddany renowacji ma około 14 m, a najdłuższy – 143 m. Rękawy renowacyjne wprowadzano do kanałów w wyniku inwersji i utwardzano je gorącą wodą.

Codziennie na budowie w różnych częściach Warszawy pracowało 15 osób. Protokół przekazania terenu wykonawcy podpisano 1 marca 2019 r., a same prace renowacyjne zajęły około pół roku. W zakres tego zadania wchodził również montaż kształtek kapeluszowych oraz renowacja kinet.

Wartość kontraktu zrealizowanego przez firmę BLEJKAN S.A. wyniosła ponad 4,2 mln zł netto.

Przeczytaj także: Od małej firmy do HOLDINGU kapitałowo-operacyjnego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.