W Warszawie poddano renowacji bezwykopową metodą CIPP około 8 km kanałów ogólnospławnych w zakresie średnic DN200–800. Kontrakt realizowano na podstawie umowy zawartej w lutym br. pomiędzy firmą wykonawczą BLEJKAN S.A. a warszawskim przedsiębiorstwem wodociągowym.

Prace przebiegały w wielu punktach stolicy jednocześnie, obejmując łącznie ponad 30 ulic na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, w Śródmieściu, na Pradze Północ, Pradze Południe, na Targówku oraz w Rembertowie. Działania w terenie prowadzono od kwietnia do końca lipca 2016 r.

Dlaczego renowacja była potrzebna i jakie zastosowano rozwiązanie?

Zgodnie z założeniami, efektem realizacji prac modernizacyjnych kanałów ogólnospławnych było polepszenie właściwości technicznych, poprawienie hydraulicznych warunków przepływu, zmniejszenie oporów oraz podniesienie sprawności hydraulicznej kanałów poprzez zastosowanie odpowiedniej wykładziny.

W tym przypadku wykorzystano rękawy nasączone żywicami poliestrowymi, wyprodukowane w zakładzie spółki Poliner. Ich zadaniem jest stabilizacja i wzmocnienie struktury istniejących przewodów oraz zapewnienie odpowiedniej wydajności przepływu. W warunkach kontraktowych założono, że redukcja średnicy kanału po renowacji nie może być większa niż 8%.

Już podczas realizacji okazało się, że konieczne jest skoordynowanie instalacji rękawa z układaniem światłowodu w kanale DN800. Prace prowadzono również nocami, co było spowodowane specyficznym procesem technologicznym, który musi trwać ponad 14 godzin. Czas ten jest uzależniony od średnicy oraz długości odcinka poddawanego renowacji.

Dostawy rękawów były zorganizowane tak, że docierały na plac budowy systematycznie, co 10 dni. Rękawy przywożono dwoma chłodniami.

Do realizacji robót zaangażowano dwie brygady instalujące rękawy, czyli około 16 osób. Natomiast trzy brygady (łącznie sześć osób) zajmowały się montażem kształtek kapeluszowych.

Przeprowadzona renowacja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności w zakresie odbioru i przesyłu ścieków przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych.

Poliner prowadzi działalność w zakresie wdrażania nowych technologii oraz wykonywania produktów kompozytowych dla branży renowacji rurociągów metodami bezwykopowymi. Wytwarzane przez firmę rękawy poliestrowe, poliestrowo-szklane oraz poliestrowe specjalne z włóknami węglowymi, aramidowymi i innymi (wg życzeń klientów) są nasączane żywicami poliestrowymi, winyloestrowymi, epoksydowymi i ich kombinacjami. Dobór żywic zależy od wymagań związanych z chemoodpornością, wytrzymałością na temperaturę, oraz sztywnością obwodową.