• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Styren – nie taki zły, jak go malują?

Opublikowano: 08-11-2023 Źródło: inzynieria.com

Rok 2024 rozpocznie się ważnym wydarzeniem w branży bezwykopowej renowacji. W dniach 10 – 12 stycznia w Toruniu odbędzie się VIII Konferencja CIPP – Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu, która jest platformą wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. Podczas ósmej edycji nie zabraknie ważnych, bieżących tematów poruszających branżę – jednym z nich jest zagadnienie styrenu.


Fot. POliner sp. z o.o. Fot. POliner sp. z o.o.

Najpopularniejszą metodę bezwykopowej renowacji kanalizacji jest CIPP (ang. Cured In Place Pipe), która polega na instalacji w kanale wykładziny z włókien poliestrowych lub wzmacnianych włóknem szklanym. Do impregnacji rękawów powszechnie stosuje się żywice poliestrowe zawierające styren, który wpływa pozytywnie na parametry wytrzymałościowe utwardzonej wykładziny, ale kiedy się ulatnia, może działać drażniąco. 

Z tego względu od jakiegoś czasu w branży wod-kan trwa dyskusja nt. potrzeby stosowania styrenu. Niektórzy zamawiający dają nawet wskazania, by prace renowacyjne przeprowadzić przy użyciu wykładzin nienasączonych żywicami zawierającymi ten związek.


Ważnym głosem w tej dyskusji będzie prelekcja Pauliny Stopy z firmy POliner sp. z o. o. – polskiego producenta wykładzin rękawowych CIPP (ang. Cured in Place Pipe) do bezwykopowej renowacji sieci grawitacyjnych, ciśnieniowych i wodociągowych, który jako jeden z trzech w Europie i jedyny na rynku polskim wytwarza zarówno wykładziny z włókna szklanego, jak również z włókniny poliestrowej o strukturze filcowej.

Paulina Stopa, kierownik laboratorium w firmie POliner sp. z o.o. Paulina Stopa, kierownik laboratorium w firmie POliner sp. z o.o.

Specjalistka opowie o zastosowaniu styrenu w żywicach, omówi problem „styrenu resztkowego” i jego wpływ na ludzi i środowisko naturalne oraz przedstawi zasady bezpiecznej pracy z żywicami zawierającymi styren – w tym dotyczące:

  •  ograniczenia emisji styrenu,
  •  zwiększenia stopnia usieciowania wykładzin,
  •  wentylowania przestrzeni roboczej,
  •  stosowania żywic o obniżonej zawartości styrenu,
  •  zamiennego stosowania żywic bezstyrenowych.

Paulina Stopa jako kierownik laboratorium jest odpowiedzialna za kontrolę jakości rękawów renowacyjnych na poszczególnych etapach produkcji oraz prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowywania składu produktów. 

Wiedza – Biznes – Atrakcje

Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe), to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do odnowy rurociągów i metoda o olbrzymim potencjale rozwojowym, stale unowocześniana i dopracowywana. By branża renowacyjna w pełni mogła korzystać z jej możliwości, potrzebuje platformy wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. Taką rolę od kilku lat pełni Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu CIPP”.

Podczas tegorocznej Konferencji nie zabraknie wątków projektowych, technicznych, finansowych oraz prawnych związanych z technologią CIPP. Poruszone zostaną także zagadnienia dotyczące prac komplementarnych w CIPP, czyli przygotowawczych, towarzyszących i odbiorowych. Są niezbędne w realizacji renowacji CIPP, a jakość ich wykonania ma istotne znaczenie dla sukcesu zadania. 

Organizatorzy zadbają o to, by uczestnicy zdobyli cenną wiedzę, mogli rozwijać branżowy biznes i skorzystać z atrakcji.

Dla uczestników, którzy zarejestrują się na konferencję do 4 grudnia 2023 r., organizatorzy przewidzieli praktyczny upominek: zestaw składający się z termosu i kubka termicznego renomowanej marki Rockland. Dostępne są także rabaty za rejestrację większej ilości uczestników - zaczynają się już od 2 osób. Rejestracji można dokonać TUTAJ

Przeczytaj także: Od czego zależą parametry geometryczne i wytrzymałościowe wykładzin CIPP?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.