• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

BLEJKAN prowadzi skomplikowaną modernizację kanalizacji w Gdańsku

Opublikowano: 31-01-2018 Źródło: www.inzynieria.com

W Gdańsku trwa renowacja i przebudowa kanalizacji o łącznej długości 3,2 km. W przeważającej części prace są realizowane z wykorzystaniem technologii bezwykopowych. Średnice przewodów poddawanych modernizacji mieszczą się w zakresie od DN200 do DN450. Zaplanowano też renowację ponad 100 studni kanalizacyjnych, 130 przyłączy (uszczelnienie za pomocą kształtki kapeluszowej) oraz 10 włączeń do kanału (kształtki siodłowe). Zleceniodawcą jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która prace powierzyła firmie BLEJKAN S.A. – liderowi na rynku bezwykopowej renowacji.


BLEJKAN prowadzi skomplikowaną renowację kanalizacji w Gdańsku. Fot. www.inzynieria.com BLEJKAN prowadzi skomplikowaną renowację kanalizacji w Gdańsku. Fot. www.inzynieria.com

Umowa obejmuje łącznie 15 ulic. Najmniej problematyczne są odcinki zlokalizowane na obrzeżach miasta. Znacznie bardziej wymagające pod względem organizacji pracy są ulice znajdujące się w centrum, a dokładnie w rejonie Starego Miasta i rynku. A tych jest najwięcej – mówi Łukasz Szymański, kierownik robót.

Trzy metody

Po przeprowadzeniu analizy kanałów podjęto decyzję, że do renowacji niemal 2,5 km przewodów wykorzystana będzie bezwykopowa metoda CIPP (ang. Cured in Place Pipe) przy użyciu wykładziny z włókna szklanego, utwardzanej za pomocą promieniowania UV. Gdy jednak stan kanału nie pozwala na zastosowanie wykładzin utwardzanych na miejscu, a tak jest w przypadku ponad 300 m, zastosowany będzie kraking. Z kolei w przypadku najbardziej zniszczonych przewodów przewidziana jest wykopowa wymiana (400 m).

Fot. www.inzynieria.com Fot. www.inzynieria.com

Zakres prac obejmuje zarówno kanały w przyzwoitym stanie technicznym, które wymagają wzmocnienia i uszczelnienia, kanały połamane, wymagające natychmiastowej naprawy oraz takie, które są w bardzo złym stanie, co wymusza ich wykopową wymianę na nowe – tłumaczy Łukasz Szymański.


Z kolei studnie zostaną poddane reprofilacji, a następnie renowacji w systemie CPS firmy MC Bauchemie. Dodatkowo zaplanowano wymianę na nowe wszystkich stopni złazowych oraz włazów kanalizacyjnych, a w przypadku odcinków wykopowych wymianę całych studni na nowe.

Kontrakt na realizację tego zadania podpisano w czerwcu 2017 r. Od tamtej pory trwa formalne przygotowanie do realizacji robót, co obejmuje uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń oraz opracowanie projektów tymczasowej organizacji robót.

Fot. www.inzynieria.com Fot. www.inzynieria.com

Termin realizacji wynosi 24 miesiące. Z powodu zimy obecnie realizowane są tylko roboty w technologii CIPP. Pozostałe technologie obejmują prace wykopowe i ingerencję w nawierzchnie drogowe, a z przyczyn technologicznych oraz w wyniku obostrzeń narzuconych przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, realizacja tych prac będzie możliwa najwcześniej z początkiem wiosny, prawdopodobnie w kwietniu. Mimo że termin wykonania jest długi, planujemy zakończyć kontrakt jeszcze w tym roku – wyjaśnia Łukasz Szymański.


Brygada odpowiedzialna za instalację wykładzin renowacyjnych składa się z 6–8 osób, w tym z operatorów pojazdów specjalistycznych oraz brygady technicznej odpowiedzialnej za instalację rękawów w kanale.

Obecnie wykorzystywany jest samochód ciśnieniowy do czyszczenia kanalizacji, frez pneumatyczny wraz z kamerą do inspekcji CCTV i pojazd specjalistyczny z lampami UV. Dodatkowo też pojazd techniczny wraz z niezbędnym osprzętem, tzn. z kompresorem i wciągarką.

Na dalszych etapach realizacji zwiększy się sprzętowe zaangażowanie. Na ulicach Gdańska pojawią się urządzenia do uszczelniania przyłączy kanalizacyjnych, do renowacji studni, do wymiany metodą krakingu oraz prac wykopowych i służących do odtworzenia nawierzchni drogowych.

Praca także nocą

Inwestycja obejmuje najbardziej newralgiczne części miasta, dlatego organizacja prac musi być dostosowana do panujących tam warunków. Ulice objęte robotami, np. ul. Kartuska, stanowią część systemu komunikacji publicznej, więc najpierw należy zapewnić ciągłość ruchu. Nierzadko oznacza to konieczność pracy w nocy. Ponadto prace w ścisłym centrum nie mogą być prowadzone w sezonie letnim, dlatego też Stare Miasto jest wyłączone z robót w okresie od maja do września.

Fot. www.inzynieria.com Fot. www.inzynieria.com

Głównym utrudnieniem są problemy komunikacyjne, które staramy się ograniczyć do minimum poprzez pracę w godzinach nocnych, sprawną organizację robót i ruchu tymczasowego. Staramy się mieć minimalny wpływ na ciągłość ruchu i nie przewidujemy zmian tras komunikacji miejskiej. Takich utrudnień nie ma z kolei w takich miejscach, jak rynek w Gdańsku czy droga wewnętrzna przy Politechnice Gdańskiej – mówi Łukasz Szymański.

Przeczytaj także: Na obcych rynkach pracuje się nieco inaczej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia