• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CIPP we Włocławku: bezwykopowa renowacja blisko 20 km kanałów

Opublikowano: 15-10-2018 Źródło: Instbud

We Włocławku trwa renowacja blisko 20 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, znajdującej się w 57 ulicach miasta. Do prac modernizacyjnych wybrano technologię CIPP UV, co oznacza, że wykładziny wzmacniane włóknem szklanym są utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym. W ramach tego samego kontraktu naprawie lub wymianie ma zostać poddanych także kilkaset studni kanalizacyjnych.


Renowacja kanalizacji we Włocławku. Fot. Quality Studio Renowacja kanalizacji we Włocławku. Fot. Quality Studio

Wspomniane prace wpisują się w projekt pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek III etap”. Zamawiającym jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. we Włocławku, a wykonawcą konsorcjum w składzie: Firma Handlowo-Usługowa Instbud Stanisław Boguta sp.j. (lider) oraz Instbud sp. z o.o. Umowę, na zaprojektowanie oraz wykonanie robót renowacyjnych podpisano w lutym br. i od razu przystąpiono do prac projektowych. Renowacja przewodów rozpoczęła się w połowie maja br.

Średnice poddawanych renowacji odcinków kanalizacji zawierają się w zakresie od DN200 do DN800. Prace w sumie obejmą 57 ulic na terenie czterech osiedli: Kazimierza Wielkiego, Południe, Śródmieście oraz Zazamcze. To właśnie z uwagi na gęstość zabudowy, duże natężenie ruchu oraz zagłębienie kanałów zaprojektowane prace mają być realizowane przy zastosowaniu technologii bezwykopowej. Celem przeprowadzenia tych działań jest zapewnienie bezawaryjnego funkcjonowania kanalizacji miejskiej, wyeliminowanie eksfiltracji ścieków do gruntu oraz ograniczenie ilości wód infiltracyjnych przedostających się do kanałów.

We Włocławku renowacji poddane są kanały o średnicach od DN200 do DN800. Fot. Quality Studio We Włocławku renowacji poddane są kanały o średnicach od DN200 do DN800. Fot. Quality Studio

W trakcie inspekcji rur okazało się, że miejscami ich stan jest na tyle zły, że nie powinny już w ogóle być użytkowane, a każdy kolejny dzień groził zawaleniem się kanałów. Stosując klasyfikację ATV, stan techniczny części kanałów we Włocławku określono jako stan II, a pozostałej części – stan III. Pierwszy z tych stanów występuje wówczas, kiedy istniejący układ przewód–ośrodek gruntowy zachował zdolność do przenoszenia obciążeń. W tym przypadku dopuszczalne uszkodzenia to rysy podłużne przy niewielkich deformacjach przekroju. Ze stanem technicznym III mamy do czynienia wtedy, gdy istniejący układ przewód–ośrodek gruntowy utracił zdolność do samodzielnego przenoszenia obciążeń. W tym wypadku główne uszkodzenia to szerokie rysy pierścieniowe, szerokie rysy podłużne w kluczu, wyszczerbienia i dziury czy przesunięcia w złączu.

Do renowacji kanalizacji we Włocławku wybrano bezwykopową metodę CIPP. Fot. Quality Studio Do renowacji kanalizacji we Włocławku wybrano bezwykopową metodę CIPP. Fot. Quality Studio

We Włocławku kilka razy zdarzały się sytuacje, że podczas czyszczenia kanału przed instalacją rękawa przewód „się składał”. W takiej sytuacji konieczne było wykonanie wykopu i naprawa punktowa kanału. Czasami trzeba było kopać nawet na głębokości 6 m, aby wymienić zniszczoną rurę i umożliwić zainstalowanie rękawa na całej długości zaplanowanego do renowacji odcinka.

Do renowacji kanalizacji we Włocławku wybrano bezwykopową metodę CIPP. Fot. Quality Studio
Do renowacji kanalizacji we Włocławku wybrano bezwykopową metodę CIPP. Fot. Quality Studio

Przy renowacji kanałów we Włocławku średnio każdego dnia pracuje 20 osób. Do realizacji tego zadania wykonawcy zmobilizowali dwa zestawy do utwardzania rękawów szklanych promieniami UV, do tego po dwa wozy do czyszczenia kanalizacji oraz do frezowania.

Renowacja kanałów we Włocławku. Fot. Quality Studio Renowacja kanałów we Włocławku. Fot. Quality Studio

Niejednokrotnie prace prowadzone są w kilku miejscach na terenie miasta. Gdy dwie ekipy utwardzają rękawy, pozostała część załogi czyści kanalizację oraz frezuje kanały w innych zakątkach Włocławka. Wszystko dzieje się jednocześnie, ale roboty są zaplanowane w taki sposób, aby utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Dlatego dobór miejsca pracy jest taki, aby każda z ekip pracowała niezależnie w różnych ulicach, ale na tyle blisko, żeby w razie potrzeby wspierać się w problematycznych i awaryjnych momentach. Dzięki takiej organizacji pracy do tej pory zmodernizowano ponad 5,5 km kanalizacji w zakresie średnic od DN200 do DN800.

Zgodnie z umową, wszystkie roboty powinny się zakończyć do lutego 2020 r.

Przeczytaj także: W grze z najlepszymi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia