Wodociągi Lubelskie rozpoczynają jeden z największych remontów sieci wod-kan w ciągu ostatnich lat. Modernizacji poddana zostanie strategiczna magistrala wodociągowa, która zaopatruje w wodę blisko 40% odbiorców w mieście. W ramach prac wykorzystana zostanie bezwykopowa metoda CIPP (ang. Cured in Place Pipe).
Lublin. Fot. Patryk Kosmider / Adobe Stock
- Magistrala DN800 w Lublinie zasila w wodę 40% odbiorców w mieście
- Podczas modernizacji wykorzystana zostanie bezwykopowa metoda CIPP
- Remont wodociągu potrwa do września br.
Remont magistrali prowadzony będzie w dwóch etapach. W pierwszym prace obejmą skrzyżowanie ulic Diamentowej i Wrotkowej na odcinku o długości 457 m. Roboty rozpoczęły się 10 czerwca br. i potrwają do końca lipca tego roku. Już od sierpnia prace przeniosą się w ul. Samsonowicza, gdzie do końca września remontowany będzie odcinek o długości 756 m. Magistrala DN800 przez niemal cały okres trwania prac (od początku lipca do końca września) będzie wyłączona.
Renowacja przeprowadzona zostanie za pomocą metody CIPP. Dzięki wybranej metodzie bezwykopowej z zastosowaniem rękawa termoutwardzalnego na miejscu (CIPP) znacznie ograniczymy czas trwania prac remontowych i obniżymy koszty remontu. Co istotne, dzięki tej metodzie, nie będzie długotrwałych utrudnień w ruchu i uciążliwości dla mieszkańców – powiedział Piotr Stelmach, zastępca kierownika Wydziału Sieci Wodociągowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
Efektem inwestycji ma być poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców miasta, ograniczenie awarii w miejscach przyszłych inwestycji drogowych, a także zwiększenie niezawodności funkcjonowania systemu wodociągowego dzięki inwestycjom towarzyszącym, m.in. budowie pompowni w al. Smorawińskiego czy budowie nowych odcinków sieci w ulicach: Diamentowej, Roślinnej i Domeyki.
Jak podkreśla Sławomir Matyjaszczyk, prezes lubelskiej spółki wod-kan, przygotowania do remontu magistrali trwały prawie dwa lata. Jest on kontynuacją robót, które przedsiębiorstwo prowadziło w latach 2014–2015, gdy magistrala była modernizowana metodą reliningu; powstała wówczas także nowa jej nitka (DN500). Przebudowa rurociągu DN800 wpisuje się w plany miasta dotyczące przebudowy ciągów komunikacyjnych, pod którymi przebiega magistrala – podkreśla.
Wykonana z rur stalowych i żeliwnych magistrala DN800 ma w sumie 5,8 km długości. Powstała w latach 1973–1975 jako część systemu zasilająca powstającą wówczas dzielnicę Czechów. Dziś dostarcza wodę do północnych i północno-zachodnich obszarów Lublina, w tym do najwyżej położonych rejonów, zaopatrywanych w wodę przez pompownię Ruta – Węglin Północny, Węglin Południowy oraz Węglinek. Stan techniczny magistrali jest zły – podczas przeprowadzonych badań izolacji zauważono ubytki zabezpieczenia antykorozyjnego, które mogą powodować poważne awarie wodociągu.
Przeczytaj także: Zakończyła się rozbudowa terminalu na lotnisku Lublin
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.