120-letnia historia lubelskich wodociągów to tak naprawdę historia naszego miasta, jego rozwoju w każdym wymiarze: cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym. Mało miast w Polsce może poszczycić się tak bogatą historią – mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie.

Jak dodaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, firma należy do najstarszych i jednocześnie najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych w kraju. To firma o wyjątkowej tradycji, ważna karta w historii Lublina. Dziś to spółka spełniona inwestycyjnie, na bardzo wysokim technologicznym poziomie. Tylko w ostatnich latach zainwestowała w Lublinie blisko 500 mln zł, a biorąc pod uwagę obecnie realizowany projekt, wkrótce nakłady osiągną poziom 800 mln zł. Znaczną część tych środków stanowią fundusze europejskie. Ambitna strategia inwestycyjna sprawiła, że Lublin jest dziś w ścisłej czołówce polskich miast pod względem infrastruktury związanej z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków – mówi Krzysztof Żuk.


Wodociągi Lubelskie powstały 1 lipca 1899 r. Za budowę ówczesnej sieci wodociągowej o długości 8,5 km odpowiadał Adolf Weisblatt. W skład systemu wchodziły m.in. trzy studnie artezyjskie oraz dwie pompy z kotłami parowymi. Sieć wodociągowa objęła ulice w centrum Lublina, m.in. Krakowskie Przedmieście, Bernardyńską, Lubartowską. Na placu Bernardyńskim, obecnym placu Wolności, stanęła wieża ciśnień, wewnątrz której znajdował się zbiornik na 150 m3 wody tłoczonej pompy parowe.


Z okazji jubileuszu Wydawnictwo UMCS wydało książkę pt. „120 lat lubelskich wodociągów”. Wodociągi Adolfa Weisblatta stały się początkiem budowy i rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Lublinie. To naprawdę fascynująca historia, która pokazuje, jak zmieniał i rozwijał się Lublin na przestrzeni lat. To również historia ludzi, wyjątkowych postaci, do których MPWiK miał i dalej ma szczęście – mówi jej autor, prof. Stanisław Michałowski.

W sobotę, 1 czerwca br., odbędzie się Jubileuszowy Dzień Otwarty na terenie spółki przy al. J. Piłsudskiego 15. Potem, w dniach 29 sierpnia–1 września 2019, w Lublinie odbędzie się XXIX Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego. W Lublinie zjawi się około 1800 zawodników z 60 spółek wodociągowych z całej Polski.

Długość sieci wodociągowej eksploatowanej przez MPWiK w Lublinie, według stanu na dzień 31.12.2018 r., wynosi: magistrale wodociągowe – 81,4 km; sieć wodociągowa – 632,9 km; przyłącza wodociągowe – 304 km. Z kolei łączna długość sieci kanalizacji sanitarnej, według stanu na dzień 31.12.2015 r., to: ogólnospławna – 0,8 km; kanalizacji sanitarnej – 644,9 km; przyłącza kanalizacji sanitarnej – 217,2 km.

Przeczytaj także: Takie inwestycje wod-kan planuje w najbliższych latach Lublin