• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Płocku praca wre! Bezwykopowa renowacja trzech kolektorów kanalizacji sanitarnej

Opublikowano: 20-11-2020 Źródło: inzynieria.com
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Kanalizacyjna infrastruktura podziemna Płocka obsługuje 23 osiedla, w tym dwa osiedla przemysłowe. Na potrzeby odprowadzania ścieków z tego obszaru powstało sześć kolektorów. Od czerwca 2019 r. trzy z nich: kolektory A, B i G1, którymi ścieki przesyłane są do oczyszczalni w Maszewie, poddawane są bezwykopowej renowacji przez firmę BLEJKAN S.A.


Ekipa BLEJKAN S.A. przy pracy. Fot. Quality Studio Ekipa BLEJKAN S.A. przy pracy. Fot. Quality Studio

Wodociągi Płockie zdecydowały się na odnowienie w sumie 7500 m kanałów, które wybudowano pięćdziesiąt, a część nawet dziewięćdziesiat lat temu. Przewody wykazują znaczny stopień degradacji: są skorodowane, nieszczelne i i częściowo niezdolne do przenoszenia obciążeń. Rurociągi, zbudowane z różnych materiałów, posadowione są na głębokości maksymalnie 10 m. 

Do realizacji projektu wykorzystywane są metody bezwykopowe, głównie CIPP UV – czyli renowacja wykładzinami z włókna szklanego nasączanego żywicą i utwardzanymi na miejscu z wykorzystaniem promieni UV. Wybór ten nie był przypadkowy – przede wszystkim, część przewodów znajduje się pod terenem Starego Miasta i Rynku, dlatego konieczne było wyselekcjonowanie metody, która pozwoli na wykonanie prac bez wykopów i rozbiórki nawierzchni. Ponadto, istotne było, by ruch samochodowy i pieszy mógł przebiegać bez zakłóceń – to również oferują metody no-dig, podobnie jak możliwość przeprowadzania renowacji przez całą dobę bez zakłócania ciszy nocnej.

Plac budowy był niewielki. Fot. Quality Studio

Plac budowy był niewielki. Fot. Quality Studio

Renowacja CIPP UV pozwala na szybki postęp prac, m.in. dzięki wykorzystaniu wydajnych lamp UV, których światło „w mgnieniu oka” utwardza wykładzinę – BLEJKAN S.A. używa lamp o mocy 5000W w rurociągach DN500 i lamp o mocy 8000W w przewodach o średnicy do DN1200.

Fot. Quality Studio

Fot. Quality Studio

Postępy prac

Wykonawca rozpoczął realizację zadania w czerwcu 2019 r. od etapu projektowania, a zakończyć ma ją w lutym 2021 r. Obecnie, do połowy października 2020 wykonano już renowację CIPP prawie 6 km kanałów, a pozostało wykonania już tylko ponad 1,2 kmm. Z uwagi na znaczną degradację niektórych odcinków, w przypadku 170 m kanału konieczne jest wykorzystanie bezwykopowej metody wymiany rur metodą krakingu statycznego.

Fot. Quality Studio

Fot. Quality Studio

Inwestor zaplanował również wyłożenie kolektorów płytkami bazaltowymi – to rozwiązanie wybrano dla dolnej/dennej części odcinka kolektora A o wymiarach 800 x 1400 mm; powierzchnię górnej połowy kolektora tego odcinka zastosowana została chemia budowlana. Płytki bazaltowe używane są też do renowacji studni i komór – w ramach projektu odnowione zostanie ponad 180 studni.

Roboty budowlane w ramach tego projektu przypadły na czas pandemii COVID-19 – mimo to, praca wre. Doświadczony zespół sprawnie sobie jednak radzi podczas pracy w warunkach o zaostrzonym rygorze sanitarnym i utrudnionych relacjach wykonawczych. Udaje się realizować założony harmonogram bez opóźnień – i bez zakażeń koronawirusem. Zakończenie robót już blisko. 

Płock: bezwykopowa renowacja 7,5 km kanałów – zobacz zdjęcia

 

Obejrzyj film z renowacji w Płocku

Dowiedz się więcej o renowacji kanalizacji

Zobacz także: Renowacja kolektora do oczyszczalni Kujawy

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe