Na rynkach zagranicznych funkcjonują już wytyczne wspierające proces prawidłowego odbioru prac renowacyjnych wykonanych z wykorzystaniem technologii CIPP. Teraz taka nieoceniona pomoc dla inwestorów i wykonawców pojawia się również w polskiej branży – dzięki pracy Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych.
Właściwości produktu końcowego, czyli utwardzonej wykładziny, to pochodne działań zarówno producenta wykładziny i wykonawców instalujących ją w przewodzie – przy założeniu prawidłowego doboru konstrukcyjno-materiałowego rozwiązania, tj. prawidłowego projektowania. Wytyczne odbiorowe są potrzebne, aby wszelkie założenia były zgodne z późniejszym stanem faktycznym.
O zapełnienie tej luki zadbało Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych. W skład zespołu eksperckiego weszli uznani w branży specjaliści: dr inż. Andrzej Kolonko (Politechnika Wrocławska), dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska), dr hab. inż. Paweł Popielski (prof. Politechniki Warszawskiej), dr inż. Bogdan Przybyła (Politechnika Wrocławska), dr hab. inż. Adam Wysokowski (prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego), dr inż. Dariusz Zwierzchowski (Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.). Nad przebiegiem prac czuwał Paweł Kośmider, prezes PSTB.
W Polsce z wytycznymi jest podobnie jak z normami – są obowiązkowe, ale wtedy, jeżeli inwestor umówi się z wykonawcą i wprowadzi je do specyfikacji. To w rozporządzeniu, które jest obowiązujące dla branży, może zostać przywołana wytyczna, ale nie musi. Jeżeli ktoś uzna nasze wytyczne za ważne, to będą dokumentem stanowiącym przy realizacji inwestycji. Powstaje bardzo istotny dokument – komentował prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski.
Z uwagi na pandemię COVID-19 wiele spotkań odbywało się online.
Dokument ten został przygotowany przez ekspertów, jednak był wielokrotnie konsultowany z branżą – zarówno korespondencyjnie, jak również podczas warsztatów i debat branżowych organizowanych w ramach Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” oraz Konferencji Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi Na Miejscu.
Ważnym elementem procesu przygotowania wytycznych było także przedstawienie ich do recenzji – recenzentami zostali: prof. dr hab. inż. Cezary Madryas i prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski.
Wszyscy zainteresowani wytycznymi mogą wziąć udział w prezentacji dokumentu, która odbędzie się podczas VI Konferencji Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi Na Miejscu (30.03–01.04.2022 r., Łódź).
Zapraszamy do rejestracji na stronie www konferencji!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.