W łódzkim hotelu Ambasador w dniach od 30 marca do 1 kwietnia br. będzie trwało spotkanie branży bezwykopowej, skupione na renowacyjnej technologii CIPP. Nie zabraknie ciekawych prelekcji, dyskusji i okazji do networkingu – ale też możliwości zdobycia praktycznej wiedzy podczas warszatów.
dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio
Warsztaty poprowadzili eksperci z Politechniki Wrocławskiej – dr inż. Tomasz Abel oraz dr inż. Bogdan Przybyła.
Zaproszeni przez organizatora specjaliści są adiunktami w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej, a na co dzień zajmują się tematyką zastosowań technologii bezwykopowych w zakresie budowy
i renowacji, jak również kwestią oceny stanu technicznego i rehabilitacji przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych.
Tym z Państwa, którzy zaczynają przygodę z technologią CIPP, specjaliści na pewno pomogli zapoznać się z nią od A do Z, zaś pozostałym uczestnikom – uporządkować i pogłębić wiedzę.
Warsztaty miały na celu przedstawienie wiedzy na poziomie podstawowym i porządkującym w wymienianej tematyce. Nie stanowiły szkolenia w sensie eksperckim, koncentrującym się na szczegółowych analizach przypadków. Przedstawiane podejście obliczeniowe, stosowane w projektowaniu wykładzin CIPP, bazuje na reprezentowanym przez wytyczną DWA-A 143-2.
W programie spotkania znalazły się m.in. krótki rys historyczny obejmujący powstanie i rozwój metody (metoda CIPP opatentowana została w 1970 r.) czy aktualne normy z nią związane. Omówione zostały: budowa rękawów czy rodzajów żywic, stosowanych do ich nasączania. Wskazane zostały też podstawowe wytyczne – takie, jak sposób selekcji przewodów, które mogą być poddane tego typu renowacji, wymiarowanie wykładzin oraz metody utwardzania nasączonych rękawów.
Ocena (analiza) stanu przewodu wynikająca z badań bieżących zazwyczaj różni się od oceny czy analizy prowadzonej na rzecz wykonania konkretnego projektu, choć może się częściowo pokrywać. W konkretnych przypadkach zakres badań musi być indywidualnie określony. Wykorzystanie danych z badań bieżących musi być świadomą decyzją projektanta – przypomnieli eksperci.
Można powiedzieć, że czynników, które wpływają na wybór konkretnej metody renowacyjnej jest wiele. M.in., są to: wpływ na nośność układu, redukcja wymiarów przewodu macierzystego, aspekty wynikające ze sposobu realizacji (instalacji), trwałość rozwiązania (zachowanie w czasie), wpływ na warunki eksploatacji, ograniczenia funkcjonalności przewodu poddanego odnowie. Należy pamiętać, iż szczegółowe rozwiązania muszą być dopasowane indywidualne, głównie z uwagi na zróżnicowane obciążenia działające na sieć i stan techniczny sieci.
To samo dotyczy wymiarowania wykładzin CIPP. Jak podkreślił dr inż. Bogdan Przybyła, rękawy CIPP muszą być projektowane indywidualnie dla każdej realizacji. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowania obciążeń działających na rękaw oraz z różnego stanu technicznego przewodów poddawanych renowacji – powtórzył naukowiec. Co jednak ważne, brak analizy projektowej prowadzi do wykonania wykładziny o nadmiernej nośności, niepotrzebnie drogiej lub zbyt słabej, grożącej awarią przewodu. Jak zaznaczył, w przypadku niedowymiarowania wykładziny prawdopodobieństwo awarii wzrasta z czasem, inaczej niż w przypadku nowo układanych rurociągów, w których z czasem następuje stabilizacja systemu.
Na koniec specjaliści zajęli się kwestią odbioru technicznego prac przeprowadzonych z wykorzystaniem CIPP.
Ubiegłoroczna Konferencja Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu została przeprowadzona wyłącznie w trybie online. Tym razem zapraszamy nie tylko na platformę Akademia Inżynieria, ale także do dołączenia do obrad stacjonarnie, w Łodzi. Można wziąć udział tak w samych warsztatach, jak i w całym wydarzeniu. Szczegóły sprawdzisz na www konferencji.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.