Partnerzy portalu

Nowe przepisy waloryzacyjne – panel dyskusyjny na Konferencji CIPP 2023

Opublikowano: 09-01-2023 Źródło: inzynieria.com

Specustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców – dobrodziejstwo czy przekleństwo dla stron realizujących kontrakty? Już za parę dni – 12 stycznia 2023 r. w Zakopanem podczas VII Konferencji CIPP będą nad tym debatować eksperci – radcowie prawni, wykonawcy oraz przedstawiciele strony zamawiającej.


Panel dyskusyjny podczas VI Konferencji CIPP. Fot. Quality Studio Panel dyskusyjny podczas VI Konferencji CIPP. Fot. Quality Studio

Nie zdążyliśmy na dobre zająć się szacowaniem skutków pandemii COVID-19 i jej wpływu na koszty realizacji inwestycji budowlanych, gdy pod koniec lutego doświadczyliśmy kolejnego nieprzewidywalnego zdarzenia, jakim niewątpliwie była agresja zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wielu wykonawców zamówień publicznych, zwłaszcza tych długoterminowych, dla których umowa nie przewidywała waloryzacji wynagrodzenia lub przewidywała limit waloryzacji na symbolicznym poziomie, szybko odczuło skutki tego zdarzenia – zauważa Katarzyna Grala-Latawiec, radczyni prawna specjalizująca się w obsłudze inwestycji infrastrukturalnych, członkini Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców, mediatorka i pełnomocniczka procesowa reprezentująca wykonawców w postępowaniach sądowych i arbitrażowych.

Czy specustawa była w ogóle potrzebna?

Odpowiedzią ustawodawcy na apele wykonawców o rozwiązania systemowe mogące zaradzić pogarszającej się sytuacji stała się specustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Chociaż jej założenia, jak i kierunek zmian są słuszne, to szczegółowe przepisy budzą wiele wątpliwości.


Należy się także zastanowić nad zasadnością wprowadzenia przepisów szczególnych, gdy – jak potwierdzają opinie Urzędu Zamówień Publicznych i Prokuratorii – dotychczas obowiązujące przepisy ustaw Pzp zasadniczo pozwalały na zmianę umów w sprawie zamówienia publicznego z uwagi na przesłankę nieprzewidywalności, zarówno poprzez zmianę wynagrodzenia wykonawcy, zmianę terminu, jak i w inny sposób, o ile taka zmiana nie modyfikowałaby ogólnego charakteru umowy. Jaki jest stosunek wyżej omówionych specprzepisów do norm wynikających z art. 455 ust. 1 pkt 4 nPzp i art. 144 ust. 1 pkt 3 dPzp? – stawia pytanie Katarzyna Grala-Latawiec, która po wygłoszeniu referatu Dopuszczalność zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego w przypadku wystąpienia nadzwyczajnego wzrostu cen poprowadzi dyskusję panelową na ten temat z udziałem przedstawicieli liderów branży bezwykopowej renowacji, strony zamawiającej oraz ekspertów prawnych.

Uczestnicy II Konferencji CIPP. Fot. Quality Studio
Uczestnicy II Konferencji CIPP. Fot. Quality Studio

Rozmawiać będą:

  • Tomasz Goździor, prezes firmy POliner Sp. z o.o.
  • Joanna Rudnicka, radczyni prawna i doradczyni restrukturyzacyjna SKP Skoczyński Kolańczyk Rudnicka Kancelaria Prawna S.K.A.
  • Łukasz Rybacki, prezes zarządu firmy Terlan sp. z o.o. 
  • Paweł Senderek, wiceprezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa S.A.

Panel dyskusyjny odbędzie się na zakończenie części merytorycznej drugiego dnia konferencji – 12 stycznia 2023 r. 

Konferencja CIPP – ważne spotkanie branży już po raz siódmy

Podczas trzech dni Konferencji CIPP – renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu, w Zakopanem uczestniczy będą mieli okazję skorzystać nie tylko z fachowej wiedzy przedstawionej podczas wykładów, sesji technicznych i paneli dyskusyjnych. Równie ważne, ożywcze i inspirujące dla biznesu są rozmowy kuluarowe i spotkania przy stoiskach firmowych podczas dostępnej przez cały czas trwania konferencji wystawy branżowej

W otulonym śniegiem Zakopanem nie zabraknie także atrakcji. Pierwszego dnia konferencji organizatorzy przewidzieli zawody narciarskie na stoku Harenda oraz wieczorną biesiadę, która pozwoli się zrelaksować i zintegrować w branżowym środowisku, natomiast w czwartek odbędzie się elegancki bankiet z mnóstwem atrakcji i zabawą przy dźwiękach muzyki. Ponieważ konferencja zakończy się w piątek 13 stycznia 2023 r., istnieje możliwość przedłużenia swojego pobytu i spędzenia całego weekendu w sercu Tatr na indywidualnym zwiedzaniu, sportach zimowych lub degustowaniu regionalnych przysmaków. 

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie - szczegóły na stronie Konferencji – liczba miejsc limitowana!

Przeczytaj także: Interpretacja wyników a zgodność wykładziny CIPP z projektem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia