Partnerzy portalu

Renowacja pionów kanalizacyjnych z zastosowaniem rękawów CIPP

Opublikowano: 13-11-2023 Źródło: inzynieria.com

Rok 2024 rozpocznie się ważnym wydarzeniem branży bezwykopowej renowacji. W dniach 10 – 12 stycznia w Toruniu odbędzie się VIII Konferencja CIPP – Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu, która jest platformą wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. W ciągu dwóch dni wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów będzie można wysłuchać wystąpień wybitnych autorytetów w dziedzinie bezwykopowej renowacji. Jednym z nich będzie dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej.


Bezwykopowa renowacja pionów kanalizacyjnych metodą In-House CIPP. Fot. Picote Bezwykopowa renowacja pionów kanalizacyjnych metodą In-House CIPP. Fot. Picote

Rynek renowacji pionów kanalizacyjnych jest ogromny. W Polsce w grę wchodzą setki tysięcy starych budynków, w których awarie są codziennością – co nie dziwi, gdyż trwałość instalacji kanalizacyjnych szacuje się na około 50 lat. To poważny i palący problem, ale także szansa na rozwój branży bezwykopowej renowacji. 

Dostrzegł to dr inż. Andrzej Kolonko, który specjalizuje się w dziedzinie szeroko rozumianej infrastruktury podziemnej miast. Od wielu lat jest sekretarzem organizacyjnym międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej pn. „Infrastruktura podziemna miast”.

Dr inż. Andrzej Kolonko. Fot. Quality Studio Dr inż. Andrzej Kolonko. Fot. Quality Studio

Promuje upowszechnienie nowoczesnych technologii bezwykopowych, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach. Rozwija współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i firmami, co pozwala na ciągłą aktualizację wiedzy i przekazywanie jej studentom oraz uczestnikom konferencji branżowych.

Metoda prosto z Finlandii

Podczas VIII Konferencji CIPP badacz wygłosi referat „Renowacja pionów kanalizacyjnych z zastosowaniem rękawów CIPP”, w którym przedstawi obserwacje z międzynarodowej współpracy z fińską firmą Picote, która jest pionierem we wdrażaniu technologii renowacji metodą CIPP w obszarze pionów kanalizacyjnych.

Picote zainteresowała się renowacją pionów kanalizacyjnych już na początku XXI wieku i od tego czasu ma w swoim dorobku już ponad 250 międzynarodowych patentów i wzorów użytkowych związanych z renowacją rurociągów i narzędziami. Metodę CIPP firma Picote stosuje do renowacji rur drenażowych prowadzących z dachu do kanalizacji miejskiej oraz rur kanalizacyjnych w mieszkaniach o średnicy 50-250 mm.

Bezwykopowa metoda renowacji pionów kanalizacyjnych In-House CIPP. Fot. Picote Bezwykopowa metoda renowacji pionów kanalizacyjnych In-House CIPP. Fot. Picote

Przy renowacji linii pionowych czas pracy przy wykorzystaniu metody CIPP wynosi 1-2 tygodni na jedno mieszkanie, w zależności od jego wielkośc. Podczas remontu nie można korzystać z rur kanalizacyjnych, jednak woda jest normalnie dostarczana do mieszkań przez cały czas trwania renowacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu obejściowego systemu pompowego podczas renowacji rur kanalizacyjnych.

Wiedza – Biznes – Atrakcje

Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe), to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do odnowy rurociągów i metoda o olbrzymim potencjale rozwojowym, stale unowocześniana i dopracowywana. By branża renowacyjna w pełni mogła korzystać z jej możliwości, potrzebuje platformy wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. Taką rolę od kilku lat pełni Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu CIPP”.

Podczas tegorocznej Konferencji nie zabraknie wątków projektowych, technicznych, finansowych oraz prawnych związanych z technologią CIPP. Poruszone zostaną także zagadnienia dotyczące prac komplementarnych w CIPP, czyli przygotowawczych, towarzyszących i odbiorowych. Są niezbędne w realizacji renowacji CIPP, a jakość ich wykonania ma istotne znaczenie dla sukcesu zadania. 

Organizatorzy zadbają o to, by uczestnicy zdobyli cenną wiedzę, mogli rozwijać branżowy biznes i skorzystać z atrakcji.

Dla uczestników, którzy zarejestrują się na konferencję do 4 grudnia 2023 r., organizatorzy przewidzieli praktyczny upominek: zestaw składający się z termosu i kubka termicznego renomowanej marki Rockland. Dostępne są także rabaty za rejestrację większej ilości uczestników - zaczynają się już od 2 osób. Rejestracji można dokonać TUTAJ

Przeczytaj także: Inspekcja przewodów kanalizacyjnych – rozwiązania sprzętowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia