Agata Sumara: CIPP to obecnie najpopularniejsza metoda renowacji rurociągów. Czy sądzi Pan, że ten trend się utrzyma?

Roland W. Waniek: Uważam, że tak. Ta technologia istnieje na rynku już od 50 lat i jest stosowana z ogromnym powodzeniem. Ma wiele zalet, jest innowacyjna i nieustannie ulepszana. Jest także efektywna pod kątem kosztów. Myślę, że będziemy ją wykorzystywać przez jeszcze co najmniej dwie dekady.

A.S.: Czy widzi Pan na rynku konkurencję dla tej metody?

R.W.: Oczywiście, konkurencja istnieje, ale nie uważam, by którakolwiek z tych metod była tak wszechstronna, użyteczna i ekonomiczna, jak CIPP. W konkretnych przypadkach, dla niektórych projektów – tak, są konkurencyjne rozwiązania. Ale obecnie, w ogólnej perspektywie, jeśli chodzi o renowację kanalizacji, choć również wodociągów, CIPP jest technologią numer jeden i taką pozostanie jeszcze na wiele lat.

A.S.: Jaki jest najważniejszy trend w jej rozwoju?

R.W.: Każda technologia ingeruje w środowisko, społeczeństwo, politykę, rynek gospodarczy. To, co należy robić, to adaptować technologię z uwzględnieniem tego wpływu, starać się, by był jak najmniejszy. Ekologia, zrównoważony rozwój – mówimy o tym sporo w branży zajmującej się CIPP. Tak samo, jak o efektywności energetycznej: musimy brać pod uwagę wolumen wykorzystywanej podczas wykonywanych prac energii. Konieczne jest też utrzymanie jak najwyższej jakości wykonywanych prac. Ekipy wykonawcze muszą być dobrze wyszkolone, a firmy – innowacyjne, wtedy będą potrafiły adaptować wykorzystywaną technologię z sukcesem.

A.S.: W IKT (Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH) bada się rękawy renowacyjne już od 20 lat. Jak w ciągu tych dwóch ostatnich dekad zmieniły się metody badania, technologia, sprzęt?

R.W.: Podstawowe badania są identyczne – ponieważ podstawowe pytania, na które chcemy znaleźć odpowiedź, są nadal identyczne. Ale, oczywiście, stosujemy teraz najnowsze technologie, wymieniliśmy też, rzecz jasna, sprzęt. Ważne dla nas jest też to, by cały nasz zespół był doskonale wyszkolony, dlatego cały czas inwestujemy w nasz rozwój. Jeśli na rynku pojawiają się nowe materiały CIPP, również dostosowujemy się do tego. Ale podstawowe kwestie są identyczne, tak jak kiedyś.

A.S.: A jak na wyniki badań reagują producenci rękawów? Czy chętnie przesyłają próbki w kolejnym roku, jeśli poprzednio zostali ocenieni źle?

R.W.: W zasadzie reakcje są dwie: te firmy, które zostały ocenione dobrze, są zadowolone, a te, które zostały ocenione źle – są niezadowolone (śmiech). Ale obie te reakcje są naturalne. Dla nas nie do końca ma to znaczenie, ponieważ naszymi klientami są głównie przedsiębiorstwa wod-kan. To stali klienci, odpowiadają za dostarczanie nam od 75 do 80% próbek, jesteśmy zatem niezależni od producentów.

Przeczytaj także: Jakość wykładzin CIPP nieznacznie wzrasta