Magazyn „Underground Construction” po raz dwudziesty opublikował wyniki ankiety wskazującej na aktualną kondycję rynku HDD w Ameryce Północnej. Jak wynika z opracowania, HDD jest postrzegane jako kluczowa i wiodąca technika budowy, wykorzystywana zarówno do pokonywania przeszkód terenowych, jak i do prac liniowych. Konsekwentnie przy tym jest poszerzany zakres aplikacji dla tej technologii.
Sprzęt HDD. Fot. HardRock Directional Drilling
Większość respondentów ankiety wskazała na dobrą lub bardzo dobrą aktualną sytuację firm wiertniczych i dobrą krótkoterminową perspektywę na rok przyszły. I to pomimo to, że w niektórych stanach jednostkowe ceny instalacji spadły w 2017 r.
Amerykańscy wykonawcy robót instalacyjnych wskazali na dominujący udział projektów o wartości do 1 mln USD (42%) – projekty wycenione pomiędzy 1 a 5 mln USD stanowią 39% prac, pozostałe 19% przypada na projekty wysokobudżetowe. Firmy spodziewają się, że udział techniki HDD w ich portfelu wykonawczym wyniesie w bieżącym roku 47%, co stanowi blisko 50% wzrost w ciągu zaledwie pięciu lat.
Nowe urządzenia wiertnicze
Sprzedaż nowych urządzeń wiertniczych nieco wyhamowała, ale to wydaje się być zrozumiałe ze względu na masową wymianę urządzeń od 2014 r. Na rynku pozostaje tylko 14% wiertnic starszych niż 10 lat, a blisko 37% ma maksimum dwa lata. Aktualnie
na rynku dominują urządzenia małe (do 200 kN) z udziałem 52% oraz średnie (200–500 kN) w udziałem na poziomie 31%. Wiertnice duże i bardzo duże stanowią łącznie 17%.
Dystrybutorzy sprzętu spodziewają się, że struktura sprzedaży urządzeń w bieżącym roku będzie wyglądać następująco: wiertnice małe: 51%, wiertnice średnie 37%, a urządzenia duże (powyżej 500 kN siły ciągnięcia) pozostałe 12%. Przeciętny amerykański kontraktor posiada 3,6 sztuki małych wiertnic, blisko dwa urządzenia średnie i jedno pełnowymiarowe. Średnia długość otworów wierconych urządzeniami pełnowymiarowymi wynosi 584 m, a wiertnicami średnimi 193 m.
W roku 2017 na rynku materiałów stosowanychw HDD dominował polietylen (47%), wyprzedzający zgrzewalne PVC (24%) i stal (13%). Inne materiały, w tym żeliwo sferoidalne, mają na koncie pozostałe 16%. Wśród sektorów rynku pozycję lidera
utrzymała telekomunikacja (24,4%), wyprzedzając wodę (19,9%), dystrybucję gazu (18,4%), energetykę (12,9%) i magistrale do przesyłu ropy oraz gazu (10,2%). Szacunkowa ilość sprzedanych wiertnic na całym świecie wyniosła 2640 sztuk, z czego największy
udział posiadają wiertnice klasy od 100 do 200 kN–1400 sztuk.
Wśród głównych problemów, z jakimi boryka się branża, wymienia się problemy związane z pozyskaniem doświadczonego personelu. Znaczący odsetek fim największą barierę dla swojego rozwoju upatruje w brakach kadrowych.
Przeczytaj także: Badania geotechniczne dla długich horyzontalnych wierceń kierunkowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.