Firma PPI CHROBOK S.A. jest zaangażowana w budowę gazociągów przesyłowych w Polsce. Zadania polegające na bezwykopowej instalacji rurociągów realizuje w kilku technologiach, takich jak m.in.: HDD (ang. Horizontal Directional Drilling, horyzontalne wiercenia kierunkowe), mikrotunelowanie, Direct Pipe. Bezwykopowe przekroczenia realizuje również w Grecji na budowie gazociągu TAP, gdzie jest odpowiedzialna za wykonanie dwóch przewiertów w technologii Direct Pipe.
Fot. PPI CHROBOK S.A.
Direct Pipe w Polsce
Pierwsze przekroczenia w technologii Direct Pipe spółka zrealizowała latem 2016 r. w Polsce w ramach inwestycji pn. „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN1000 MOP 8,4 MPa na odcinku od ZZU Czeszów do węzła Kiełczów, w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów)–Taczalin–Radakowice–Gałów–Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi” na Dolnym Śląsku. Wykonano tam dwie instalacje na długości wynoszącej w sumie 1160 m. Co ciekawe, był to nie tylko debiut tej firmy w zastosowaniu Direct Pipe (DP), ale równocześnie pierwsze tego typu przekroczenia w kraju, choć technologia (której dostawcą jest firma Herrenknecht) znana jest od ponad 10 lat – jej premiera miała miejsce w 2006 r. w niemieckim Hanowerze.
W 2016 i 2017 r. nasza firma realizowała prace na budowie 33-kilomerowego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia DN1000 relacji Czeszów–Kiełczów, zlokalizowanego w woj. dolnośląskim na terenie gmin Zawonia i Długołęka – wyjaśnia Karol Kuczwalski, prezes PPI CHROBOK S.A. W ramach tego zadania wykonaliśmy 30 przekroczeń bezwykopowych w czterech różnych technologiach – dodaje.
Dobry rok i obiecujące perspektywy
W kolejnych latach spółka nadal planuje uczestniczyć w realizacji projektów w sektorze gazowym w Polsce, rozszerzając swoją działalność również poza granice kraju. W bieżącym roku planujemy wykonanie przekroczeń wielkośrednicowych na znacznych długościach – realizowane będą największe przekroczenia HDD i Direct Pipe spośród wszystkich, jakie zostały wykonane do tej pory w Polsce. Mamy nadzieję na nasz udział w wykonaniu tych instalacji – mówi prezes Kuczwalski.
W 2017 r. zostały rozstrzygnięte pierwsze kontrakty na budowę gazociągów w ramach rozbudowy systemu przesyłowego relacji północ–południe oraz na budowę połączeń z krajami ościennymi. W ramach tych projektów zostanie wykonanych wiele przekroczeń bezwykopowych w różnych technologiach, w tym tych najbardziej zaawansowanych, jak HDD czy Direct Pipe.
W perspektywie kolejnych pięciu lat rynek technologii bezwykopowych będzie się znacząco rozwijał. Spółka Gaz-System S.A. planuje budowę ponad 2000 km gazociągów przesyłowych, które mają powstać do 2025 r. Na trasach nowych rurociągów znajdzie się znacząca ilość przekroczeń bezwykopowych. W związku z przekraczaniem „coraz trudniejszych obszarów” na znacznych długościach, coraz częściej projektowane są przekroczenia w nowoczesnej technologii Direct Pipe. Planujemy specjalizować się w wykonywaniu tego typu przekroczeń – podkreśla Karol Kuczwalski.
Fot. PPI CHROBOK S.A.
PPI CHROBOK S.A. wykona dwa przekroczenia Direct Pipe na trasie gazociągu TAP w Grecji
Rok 2017 zakończyliśmy podpisaniem umowy na wykonanie dwóch przekroczeń Direct Pipe na trasie największego z aktualnie budowanych gazociągów w Europie – Trans Adriatic Pipeline – mówi Karol Kuczwalski.
Początek gazociągu Trans Adriatyk (TAP) znajduje się w pobliżu Kipoi na granicy Turcji i Grecji (tam połączy się z gazociągiem Trans Anatolian – TANAP). Następnie przetnie terytorium północnej Grecji (550 km), Albanii (215 km ) i Morze Adriatyckie (105 km). Ostatnie 8 km gazociągu zostanie ułożone we Włoszech. Cały rurociąg będzie miał 878 km długości, a jego oddanie do użytku zaplanowano na rok 2020. Na greckim odcinku rurociągu firma PPI CHROBOK S.A. wykonuje dwie instalacje w technologii Direct Pipe.
W Grecji średnica instalowanego gazociągu jest większa niż ta zastosowana w Polsce – w ramach bezwykopowej budowy dwóch odcinków w technologii Direct Pipe o długościach 598 m i 654 m zainstalowane zostaną rury stalowe DN1200. Prace przygotowawcze do tego zadania trwały niecały rok. Wiosną 2017 r. zostaliśmy poproszeni przez włosko-greckie konsorcjum Bonatti J&P AVAX Srl o wykonanie studium wykonalności dwóch przekroczeń bezwykopowych. Pierwotnie wiercenia pod rzeką Aliakmonas zostały zaprojektowane w technologii HDD, lecz po przeprowadzeniu dodatkowych badań geologicznych ich wykonalność została zakwestionowana. Występowanie w gruncie żwirów różnej granulacji, skał twardych, miękkich oraz iłów uniemożliwiały realizację wierceń w technologiach tradycyjnych. Kolejną trudnością okazał się brak miejsca na zespawanie instalowanego rurociągu w jednym odcinku – wyjaśnia Karol Kuczwalski. I dodaje: Nasza analiza wykonalności i plan realizacji wierceń został zaakceptowany przez inwestora. Rurociąg dla jednego przekroczenia został podzielony na trzy odcinki. Zamawiający wykonał dodatkową izolację GRP rurociągu stalowego w celu jego dodatkowej ochrony. W listopadzie 2017 r. rozpoczęliśmy mobilizację sprzętu na terytorium Grecji. Instalacja prowadzona była w jednym odcinku (598 m) i trwała 18 dni. Udało się uniknąć głównego problemu, jaki przewidywaliśmy – wyciągania maszyny przewiertowej w celu wymiany zużytych narzędzi. Przewiert udało się zrealizować bez marszowania dzięki dobraniu, przy współpracy z producentem maszyny – firmą Herrenknecht, odpowiedniej tarczy wiertniczej i narzędzi dedykowanych temu zadaniu. Pod koniec lutego z sukcesem zakończyliśmy wykonywanie pierwszego przekroczenia. Aktualnie jesteśmy w trakcie mobilizacji w ramach realizacji drugiego przekroczenia w Grecji. Zakończenie projektu przewidywane jest na przełomie kwietnia i maja.
Plany na przyszłość
W 2017 r., poza kontraktami w sektorze gazowym, firma PPI CHROBOK S.A. prowadziła m.in. realizacje przy budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Nowe Marzy–Bydgoszcz–granica województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego oraz na budowie drogi ekspresowej S2 (Południowa Obwodnica Warszawy) na odcinku od węzła „Puławska” do węzła „Lubelska”. Uczestniczyła także w przebudowie wału przeciwpowodziowego Sartowice–Nowe, odcinek od km 0+000 do km 10+600. Z kolei prace w zakresie ścianek szczelnych stalowych realizowała od km 7+075 do km 10+600 w gminie Dragacz (Świecie), w powiecie świeckim, woj. kujawsko-pomorskim. Natomiast zwieńczeniem roku było zawarcie umowy na przekroczenia DP w Grecji.
Jak opowiada o tym Karol Kuczwalski: spółka nadal będzie się rozwijać i umacniać w technologiach, które ma w swojej ofercie. Jesteśmy liderem w prowadzeniu prac związanych z zabezpieczaniem głębokich wykopów ścianką szczelną z grodzic stalowych w większości dostępnych typoszeregów, prowadzimy prace w technologiach pali wierconych i kolumn jet-grouting, mikropali, kotew oraz gwoździ gruntowych. Jako jedyna firma w Polsce posiadamy wszystkie dostępne technologie do bezwykopowej budowy rurociągów, począwszy od standardowych przecisków do nowoczesnych technologii HDD i Direct Pipe. Naszym celem jest też zwiększenie możliwości instalowania rurociągów o większych średnicach w technologii Direct Pipe, HDD, mikrotunelowania oraz zwiększenie wydajności hydrauliki otworowej i separacji fazy stałej.
Fot. PPI CHROBOK S.A.
W maju 2018 r. rozpoczniemy ogromną realizację polegającą na wykonaniu przekroczeń – głównie pod rzeką Wisłok, w zakresie inwestycji „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN1000 MOP 8,4 MPa Strachocina–Pogórska Wola w ramach budowy gazociągu Hermanowice–Strachocina–Pogórska Wola–Tworzeń–Tworóg–Odolanów wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”. Dziewięć przewiertów będzie wykonanych z wykorzystaniem technologii Direct Pipe na długości wynoszącej łącznie 3979 m i równolegle do nich powstanie dziewięć przewiertów w technologii HDD. W planie jest również osiem przekroczeń w technologii mikrotunelowania o łącznej długości 473 m – podsumowuje Karol Kuczwalski.
Artykuł dostępny jest również w języku angielskim.
Przeczytaj także: PPI CHROBOK S.A. wykona mikrotunelowanie pod Odrą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.